TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK  NAWIEDZONA MAPA

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
KASACJA - Remigiusz Mróz

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Darta wydania: 18 luty 2015
Liczba stron: 496      Kasacja to nadzwyczajny środek zaskarżenia od orzeczenia sądu pierwszej lub drugiej instancji do Sądu Najwyższego. Umożliwia przeprowadzenie kontroli zaskarżonego wyroku z powodu naruszenia przepisów prawa. Dlaczego poruszam ten temat? Bo ma on kluczowe znacznie dla najnowszej powieści Remigiusza Mroza. Najpierw zarys fabuły.

Piotr Langer, syn znanego biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób, na dodatek spędził z ciałami ofiar aż dziesięć dni w swoim mieszkaniu. Zatrzymany przez policję zdaje się w ogóle nie przejmować tym, że grozi mu dożywocie. Jego obrońcą jest inteligentna i ostra jak żyleta Joanna Chyłka, pracująca dla warszawskiej kancelarii Żelazny & McVay. Na swoim koncie ma niejedną wygraną sprawę. Pomaga jej młody aplikant, Kordian Oryński vel Zordon. Wyrok w tym procesie wydaje się być z góry przesądzony. Natomiast winowajca zapuścił kurtynę milczenia. Nie przyznaje się do winy, ale też nie zaprzecza, że jest mordercą. Mimo to prawniczy duet zamierza odnieść zwycięstwo w sądowym starciu. Czy im się to uda?

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Remigiusza Mroza. Autor jest doktorantem w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego raz twórcą kilku publikacji naukowych. Zadebiutował  powieścią "Wieża milczenia". W swoim dorobku posiada  także ''Turkusowe szale'', cykl: ''Parabellum'', ''Chór zapomnianych głosów'' oraz niepublikowane dotychczas powieści historyczne, science-fiction i polityczne.

Nie przypuszczałam, że prawniczy thriller Mroza tak mocno przypadnie mi do gustu. Już od pierwszych chwil zostałam wciągnięta w sieć intryg, szantaży i bezwzględnych manipulacji. Fabuła na pozór wydaje się zwyczajna. Mamy oskarżonego za zabójstwo mężczyznę, który nie chce współpracować ze swoimi adwokatami. Milczy jak zaklęty. I choć wszelkie dowody ewidentnie wskazują na jego winę, to jednak Chyłka i Zordon mają pewne wątpliwości, dlatego na własną rękę próbują rozwikłać zagadkę śmierci dwójki denatów. Co z tego wyniknie? Autor stworzył doskonałą intrygę uknutą z mistrzowską precyzją. Dał Nam zawiłą sprawę z wieloma niewyjaśnionymi zagadkami. Fenomenalnie zadbał o każdy detal i szczegół, łącząc wszystko w jedną, spójną, logiczną całość. Odważnie rzuca swoich bohaterów na głęboką wodę brutalnej rzeczywistości. Ich dociekliwość i determinacja sprawia, że nieustannie pakują się w kłopoty klucząc pomiędzy prawdą a fałszem. Ze swoimi domysłami kilka razy zostałam przez pisarza wyprowadzona w pole. Ale nie mam mu tego za złe. Przeciwnie. Zabawa była przednia.

Ponieważ w książce zawarte są wątki prawnicze, obawiałam się, że będzie zbyt dużo prawniczego żargonu, który jest dla mnie czarną magią. Na szczęście moje obawy okazały się bezpodstawne. Wszelkie przepisy, ustawy, kodeksy, rozporządzenia, orzeczenia etc. nie przytłaczały swoją fachową terminologią, były klarowne i jasno zrozumiałe. Nawet o dziwo elitarny świat prawników, mający własne zasady i zwyczaje, przypadł mi do gustu.

Trzon powieści stanowią fenomenalnie odegrane postacie, zarówno pierwszo- jak i drugoplanowe. Każda z nich posiada wyraźny zarys charakteru, wiarygodnie operuje emocjami, wydobywając z siebie swoje zakorzenione nawyki i usposobienie. Oczywiście pierwsze skrzypce gra niezwykły prawniczy duet: aplikant i patronka. On: spokojny, błyskotliwy, ugodowy. Podróżuje tramwajami, słucha hip-hopu i preferuje zdrowe jedzenie. Ona: bezkompromisowa, odważna, zawzięta. Ciągle się spieszy, żyje w nieustannym biegu, lubi rozkazywać innym, podporządkowywać ich sobie i wysługiwać się nimi. Kocha dobrze zjeść (najlepiej porządne mięcho), szybkie samochody, w szczególności swoje autko "iks piątkę" oraz ostrą muzykę. Jak widać, różnią się między sobą niczym dzień i noc. Jednak w miarę upływu czasu pomiędzy tą dwójką zawiązuje się coś na kształt przyjaźni. Osobiście bardzo ich polubiłam i do samego końca kibicowałam im, aby wszystko ułożyło się pomyślnie. Nie myślcie sobie, że autor usadził ich grzecznie w kancelarii i zasypał papierkową robotą. Co to, to nie. Zbierając dowody potwierdzające niewinność Langera, narażają nie tylko swoje życie, ale też wszystkich innych, którzy znajdują się w centrum ich zainteresowań. Przygotujcie się zatem na prawdziwą jazdę bez trzymanki.

Jestem pod ogromnym wrażeniem: pomysłu, wykonania i treści zawartej w książce. Remigiusz Mróz posiada niezwykły i niepowtarzalny styl. Znakomicie żongluje słowami, dobiera adekwatnie do danej osoby, sytuacji czy okoliczności. Na plus zasługuje również wartka akcja pełna niespodzianek i zaskakujących zwrotów, między innymi: zastraszenia, pobicia, konfrontacje z przestępczym półświatkiem, wyścig z czasem. Natomiast zakończenie sygnalizuje, że to koniec emocjonujących przygód Chyłki i Zordona. Ogromnie mnie to cieszy.

Co tu dużo pisać? Rewelacja w każdym calu! To thriller z wyższej półki, który usatysfakcjonuje nawet najwybredniejszych miłośników mocnych wrażeń. Na każdym kroku elektryzuje zmysły pokazując, jak wielka i złowroga jest pajęcza sieć powiązań i wpływów. Niezapomniane doznania. Koniecznie polecam!Cyrysia, ocena 5/6, 04.03.2015

 

 


 

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY DRUKARNIA
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY WSZYSTKO DO BIURA
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS  
OPOWIADANIA INDEKS GALERII      
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI