KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

JO 2013

Popularny gwiazdor Jean Reno („Leon zawodowiec”, „Nikita”) wciela się w postać Jo Saint-Claira, detektywa paryskiej, elitarnej brygady kryminalnej zajmującej się najtrudniejszymi przypadkami morderstw. Serial zabiera widzów za kulisy najbardziej znanych miejsc Paryża – Wieżę Eiffla, Katedrę Notre Dame, Katakumby, Plac Vendome, ukazując St-Claira w jego nieustannym dążeniu do wymierzenia sprawiedliwości.

Jo towarzyszy początkujący detektyw Bayard (Tom Austen) przystojny, wykształcony policjant, którego książkowe podejście do spraw rzadko zgadza się z metodami, które praktykuje samotny wilk Saint-Clair. Ich pracę nadzoruje komisarz Dormont (Orla Brady, „Wichrowe Wzgórza”), bezkompromisowa szefowa, która ma za sobą długą i burzliwą przeszłość z Jo. Dopełnieniem drużyny są młoda, uszczypliwa koroner Angelique Alassane (Wunmi Mosaku) oraz ekscentryczny, ale utalentowany ekspert kryminalistyczny Nicolas Normand (Celyn Jones).

Życie osobiste Saint-Claira jest równie skomplikowane jak sprawy, które rozwiązuje. W przyjaciółkę i doradcę Jo, wciela się amerykańska gwiazda telewizyjna Jill Hennessy („Jordan”) niekonwencjonalna zakonnica, pracująca w miejskim półświatku. Jak się okazuje największym wyzwaniem dla nieustraszonego detektywa jest jego własna córka Adele (Heida Reed), młoda pielęgniarka, która jest równie uparta jak jej ojciec.

 

Joachim „Jo” Saint-Claire

Jean Reno


Jo Saint-Claire to detektyw paryskiej policji, który oscyluje się po obu stronach prawa. Jako dzieciak dobrze poznał życie na ulicy i nauczył się wszystkich sztuczek: jak podrobić czek, być kieszonkowcem, kraść samochody, preparować fałszywe dokumenty tożsamości lub śledzić kogoś nie będąc zauważonym. Gdy miał 16 lat, matka Jo została zabita i znaleziona na śmietniku, co sprawiło, że nastolatek wylądował na ulicy. Miał jednak szczęście, że spotkał komisarza Michela Saint-Rocha, który został jego mentorem. Saint-Roch zauważył potencjał Jo i pomógł mu w wykorzystaniu gniewu do bardziej pożytecznych celów. Jo postanowił wstąpić do policji i wkrótce stał się częścią brygady Saint-Rocha, walczącej z gangami. Poznał tam sposoby prowadzenia śledztwa i nauczono go, że nigdy nie należy chodzić na skróty i nic zostawiać przypadkowi.

Wkrótce Jo dostał awans i przeniesiono go do brygady kryminalnej – najbardziej prestiżowego wydziału w policji. Jego nowym partnerem został Marc Bayard. Razem zaczęli rozwiązywać najtrudniejsze przypadki zbrodni popełnionych w Paryżu, a ich największym dotąd osiągnięciem było złapanie seryjnego mordercy ze wschodniego Paryża. Gdy jego mentor, Saint-Roch, został oskarżony o korupcję, Jo był w szoku. Dla wszystkich, którzy znali Saint-Rocha stało się jasne, że został wrobiony z powodów politycznych. Pewnej nocy, na odludnym odcinku drogi, Saint-Roch wpadł swoim samochodem na drzewo. Czy było to samobójstwo, czy wypadek?

Jo nie miał wątpliwości, że to system zabił jego mentora. Załamał się, zaczął pić i brać narkotyki. W pracy szedł na skróty, postępował brutalnie z podejrzanymi, opłacał informatorów narkotykami – wszystko, żeby rozwiązać śledztwo. Nie ominęły go pokusy związane z zawodem. Zaczął kraść pieniądze z narkotyków i przedmioty pochodzące z kradzieży. A gdy jeden z przestępców, którego poznał przy kieliszku zaproponował mu korzystne wynajęcie mieszkania, bez wahania się zgodził. Jego partner Marc, zaniepokojony stanem Jo, starał się z nim porozmawiać, ale Jo powiedział mu, żeby się nie wtrącał.

Po ośmiu latach niszczenia swojej reputacji wszystko się zmienia, gdy Jo spotyka swoją córkę Adele, po śmierci jej matki. Jo umawiał się z nią 20 lat temu i zostawił po tym, jak zaszła w ciążę. Relacja między Jo i Adele zaczyna się od kłótni, a dziewczyna ucieka. Poszukując swojej córki, Jo postanawia się zmienić. Wyrzuca butelki z alkoholem, spuszcza tabletki w toalecie i oddaje wszystkie skradzione rzeczy Karyn, zakonnicy, która prowadzi przytułek dla prostytutek.

Po nagłej zmianie na lepsze, Jo nadal musi walczyć ze swoimi wybuchami złości i nie uznaje żadnych autorytetów, z wyjątkiem swojej szefowej Dormont. Jo korzysta ze zdobytej przez osiem lat w półświatku wiedzy – ponieważ balował z przestępcami i przyjmował ich przysługi, wydaje im się, że mają go w kieszeni, a Jo tego nie dementuje.

info www.foxtv.pl

SEZON 1


Notre Dame
Pigalle
Place de la Concorde
The Invalides
Place Vendome
Le Marais
Opera
The Catacombs