TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
HOUSE OF CARDS  - DOMEK Z KART

Serial powstał na podstawie powieści Michaela Dobbsa i nawiązuje do miniserialu BBC Dom z kart z 1990. Autorem scenariusza jest Beau Willimon.
Wszystkie 13 odcinków pierwszej serii zostało udostępnionych 1 lutego 2013 na stronie internetowej platformy Netflix. W Polsce House of Cards udostępniony został w ramach usługi VOD Seriale+ platformy nc+ od 1 lipca 2013, a następnie emitowany na kanale Ale Kino+ od 19 października 2013. Premiera drugiej serii odbyła się na stronie internetowej Netflix 14 lutego 2014 już po tym, jak zapowiedziano powstanie trzeciej serii House of Cards.

Głównym bohaterem serialu jest kongresmen Francis Underwood, bezwzględny rzecznik dyscypliny partyjnej Partii Demokratycznej w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Pozbawiony przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Garetta Walkera stanowiska Sekretarza Stanu, postanawia się na nim zemścić.

Kevin Spacey jako Francis „Frank” Underwood

absolwent fikcyjnej szkoły „The Sentinel” (podobnej do prawdziwego college'u – The Citadel) i Harvard Law School, demokrata wybrany w piątym okręgu Karoliny Południowej, rzecznik dyscypliny partyjnej (Chief Whip), ambitny, bezkompromisowy, dążący po trupach do celu. W formule serialu często, stosując solilokwium, zwraca się bezpośrednio do widzów, zdradzając im swoje przemyślenia oraz ujawniając pogardę wobec postaci, z którymi rozmawia. Nienawidzi dzieci i nie ma zdolności empatii. W wolnych chwilach relaksuje się, grając w gry typu first-person shooter na konsoli Playstation 3 oraz ćwicząc na stacjonarnej maszynie wioślarskiej. Praktykuje nocne rozmowy z żoną w oknie swojego domu, podczas których małżonkowie palą wspólnie papierosa i zwierzają się ze swoich rozterek. Wielbiciel żeberek, które regularnie jada w małej knajpce. W rozdziale 13 zostaje wiceprezydentem USA, zaś w 26-tym prezydentem.


Robin Wright jako Claire Underwood

żona Francisa. Prowadzi organizację non profit Clean Water Initiative, która jest wspierana przez polityczną działalność jej męża. Jej dawną miłością jest nowojorski fotograf Adam Galloway, z którym czasem się spotyka. Podobnie jak jej mąż, dąży za wszelką cenę do postawionych sobie celów i nienawidzi sprzeciwów – w autorytarny sposób zarządzając swoją fundacją. Pozwala Frankowi na romans z Zoe, wierząc, iż ułatwi on manipulowanie dziennikarką. Nigdy nie posiadała dzieci; dokonała trzech aborcji. Miewa rozterki i wyrzuty sumienia, ale ma wyraźne problemy z wyrażaniem empatii i współczucia wobec cierpienia innych. Daje swojemu mężowi bardzo dużo swobody, oczekując w zamian jego bezwarunkowej szczerości i partnerstwa. Przez producentów serialu opisana słowami: „Za każdym wielkim człowiekiem stoi żona z krwią na rękach”. Pod koniec pierwszego sezonu popada w konflikt ze swoją pracownicą Gillian Cole, która nie zgadza się na wykorzystanie fundacji Claire w spotach reklamowych korporacji energetycznej.


Kate Mara jako Zoe Barnes

dziennikarka „The Washington Herald” (później „Slugline”), kochanka Francisa regularnie przez niego informowana i manipulowana. Po rzekomym samobójstwie Petera Russo razem z Janine Skorsky próbuje nakłonić Christinę Gallagher do współpracy w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci mężczyzny. Zostaje zamordowana przez Franka w rozdziale 14 (popchnięta pod pociąg).


Corey Stoll jako Peter Russo (wyłącznie 1 sezon)

demokrata wybrany w pierwszym okręgu Pensylwanii, podporządkowany Underwoodowi od kiedy ten pomógł mu wyjść z narkomanii i alkoholizmu. Frank przez pewien czas forsuje kandydaturę Russo na stanowisko gubernatora Pensylwanii, jednak w momencie, gdy Peter zaczyna wywierać na nim presję, decyduje się go zniszczyć. W rozdziale pijany Russo zostaje zamordowany w garażu pod swoim domem przez Francisa, który obawia się o to, iż mężczyzna wyjawi opinii publicznej jego kłamstwa i manipulacje.


Molly Parker jako Jacqueline Sharp (wyłącznie 2 sezon)

kongresmenka i następczyni Franchisa na stanowisku Whipa Demokratów. Kochanka Remy'ego Dantona.


Michael Kelly jako Doug Stamper
Sakina Jaffrey jako Linda Vasquez
Constance Zimmer jako Janine Skorsky
Sandrine Holt jako Gillian Cole
Michael Gill jako Garrett Walker
Dan Ziskie jako Jim Matthews
Jayne Atkinson jako Catherine Durant
Mahershala Ali jako Remy Danton
Kristen Connolly jako Christina Gallagher
Nathan Darrow jako Edward Meechum
Reg E. Cathey jako Freddy
Sebastian Arcelus jako Lucas Goodwin
Ben Daniels jako Adam Galloway
Rachel Brosnahan jako Rachel Posner


W serialu pojawiali się również znani publicyści i komentatorzy polityczni, np. Candy Crowley, John King, Soledad O'Brien z telewizji CNN, Dennis Miller z Fox News, Bill Maher z HBO czy George Stephanopoulos z ABC, grając samych siebie.
 

źródło: Wikipedia
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY TYLKOWCZASY.PL
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY DZIELNICAZABAWEK.PL
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS WSZYSTKO DO BIURA
OPOWIADANIA INDEKS GALERII     DRUKARNIA
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI