KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)

FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

 

HANNAHANNA HANNA (2011) thriller przygodowy 10 czerwca 2011

Hanna (Ronan) jest nastolatką, która jako jedna z niewielu rówieśnic, posiada sile i sprawność żołnierza. A wszystko dlatego, że została wychowana przez ojca (Bana), byłego agenta CIA w finlandzkiej dziczy. Trening jaki przeszła służyć miał jednemu celowi - zostanie perfekcyjnym zabójcą. Punktem zwrotnym w życiu dziewczyny staje się misja, na którą wysłał ja ojciec.

ZOBACZ TRAILER

 

RECENZJA KOSTNICA

 

Trailer oraz pierwsze minuty filmu wróżyły kawał dobrego kina akcji. Sądziłam, że będzie to intrygujący, trzymający w napięciu thriller, film po seansie, którego jeszcze długo przed oczami będę widzieć najlepsze sceny. Niestety, "Hanna" w reżyserii Joe'go Wrighta, to przykład jak można świetny pomysł zmarnować, nie wykorzystać drzemiącego potencjału. I film, który miał szansę zostać kinowym hitem 2011 roku, ląduje na półce z napisem "średniak". Szkoda, wielka szkoda, ale od początku. 

Finlandia, mroźny klimat, środek lasu. W takim miejscu wraz z ojcem (Eric Bana) mieszka nastoletnia Hanna (Saoirse Ronan). Dziewczyna z wyglądu przypomina niewinną nastolatkę. W rzeczywistości, niewiele ma wspólnego z małolatami. Szkolona jest na bezwzględnego zabójcę. W tajniki fachu wprowadza ją ojciec, były agent CIA. On też wysyła dziewczynę na tajną i nader niebezpieczną misję. Hanna zawędruje do Maroka i Niemiec. W ślad za nią podąża chcąca ja wyeliminować szefowa wywiadu (Cate Blanchett). Hanna będzie uciekać. Pozna prawdę o sobie i swoim pochodzeniu.

 "Hanna", to film, który charakteryzuje się niespójnością i można o nim powiedzieć tyle samo dobrego, co i złego. A zatem co przemawia na korzyść filmu? Niewątpliwie mocną stroną "Hanny" jest obsada aktorska. Reżyser doskonale wiedział, komu powierzyć główną rolę. Saoirse Ronan w roli Hanny jest genialna. Znakomicie potrafi oddać uczucia i emocje towarzyszące bohaterce. Jest zimną zabójczynią, ale także zaczytującą się w baśniach braci Grimm nastolatką. Dusza dziecka nie została w niej uśpiona. Obok Saoirse Ronan w filmie wystąpili Cate Blanchett i Eric Bana. Pierwsze nazwisko mówi samo za siebie, klasa sama w sobie, znany zaś z sensacyjnych filmów Eric Bana i tym razem daje rade.

Obok obsady wielką zaletą filmu jest ścieżka dźwiękowa. Muzyka Eda Simonsa i Toma Rowlandsa jest wspaniała. Buduje napięcie, nastraja melancholijnie, doskonale współgra z widzianym na ekranie obrazem, wzmacnia i oddaje jego charakter.

 

Ale obok wymienionych zalet, w filmie występują także niedociągnięcia, które bardzo mnie raziły i na które nie mogę przymknąć oka. Tym, czego nie mogę wybaczyć twórcom filmu jest niedorzeczność i nielogiczność scenariusza. Dlaczego Hanna informuje wrogów o miejscu swojego pobytu i udaniu się w podróż? Dlaczego dziewczyna, mimo że jest świetnie wyszkolonym zabójcą ciągle ucieka? Również motyw ze zmodyfikowanym kodem genetycznym Hanny zupełnie do mnie nie przemówił.

Niestety w filmie zawodzi także akcja i obok doskonałych scen pojawiają się również takie, które nudzą i działają na niekorzyść filmu.  

"Hanna", to film, który ze względu na temat i główną bohaterkę mógł stanąć w szranki z  "Leonem Zawodowcem" Luca Bessona. Mógł, ale niestety do zawodowstwa, to mu dużo brakuje.    

 

ZAJĄC

 

 

reżyseria: Joe Wright, scenariusz: David Farr, Seth Lochhead, premiera: 2011, produkcja: Niemcy, USA, Wielka Brytania, gatunek: Kryminał, Przygodowy, Thriller, Akcja           obsada: Saoirse Ronan, Eric Bana, Cate Blanchett, Tom Hollander , Olivia Williams