TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK  NAWIEDZONA MAPA

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ


Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane - Grzegorz Kopiec

Niecodzienny finał dnia zakochanych, mrożące krew w żyłach konsekwencje niedotrzymania słowa, zapętlenie w czasie i przestrzeni, zbierająca swe żniwo klątwa, niepokojące znaki z zaświatów… i wiele innych historii często wywołujących gęsią skórkę. Jeden autor, dwanaście opowieści i setki wystraszonych czytelników. Czy i Ty zasilisz ich szeregi?
Zbiór opowiadań z dreszczykiem lublinieckiego autora, zdobywcy Grand Prix w konkursie literackim „Nieznana lubliniecka legenda”, wielokrotnie wyróżnionego w ogólnopolskich konkursach literackich.

Tytuł: „Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane”
Autor: Grzegorz Kopiec
Gatunek: Opowiadania grozy, Horror
Wydawnictwo: Wydawnictwo św. Macieja Apostoła
Słowo wstępu: Edward Przebieracz


Spis opowiadań:
1. Walentynki
2. Na rozstaju dróg
3. Złe miejsce, zły czas
4. Tajemnicza postać
5. Cztery słonie
6. Musca domestica
7. Świąteczne przesłuchanie
8. Ostatni fragment pamiętnika
9. Biedaczyna z Asyżu
10. Zgubne konsekwencje
11. Gniazdo
12. Fałszywy dekret

RECENZJA

Lubię zbiory opowiadań. Dzięki nim mam możliwość zapoznania się w większym zakresie z warsztatem literackim danego autora. Bardzo często bowiem w jednej antologii prezentowane są historie należące do różnych gatunków literackich, nawet w przypadku gdy wyszły spod pióra jednej osoby. Kolejnym zbiorem, jaki miałam okazję przeczytać, był debiut Grzegorza Kupca, autora wielokrotnie nagradzanego w różnych konkursach literackich. Czy jego proza przypadła mi do gustu? O moich uczuciach po lekturze przeczytacie poniżej.

„Fałszywy dekret. Opowiadania zakazane” to zbiór składający się z dwunastu opowiadań. Większość z nich koncentruje się wokół szeroko rozumianego horroru i grozy. Nie są to jednak gatunki dominujące. W antologii znalazły się też „obyczajowe historie z dreszczykiem”, gawęda historyczna czy thriller.

Opowieści zawarte w zbiorze nie są długie, większość z nich zamyka się w kilku stronach, inne są nieco bardziej rozbudowane. Mi osobiście najbardziej przydały do gustu opowiadania „Walentynki”, „Tajemnicza postać” i „Ostatni fragment pamiętnika”. Pierwsza z wymienionych historii opisuje poszukiwania idealnego prezentu z okazji Święta Zakochanych. Zaskakujący i mocny finał opowiadania mocno osadza je w gatunku thrillera. „Tajemnicza postać” to historia zemsty zza grobu, której ofiarami są młodzi bojownicy, uczestnicy obozu szkoleniowego. Atmosfera opowiadania „Ostatni fragment pamiętnika” jest ciężka i duszna. Jej istotą jest fragment pamiętnika pacjenta, prawdopodobnie rezydenta szpitala psychiatrycznego. Jak dla mnie to jedna z lepszych historii w antologii, jednakże jest – jak na mój gust – o wiele za krótka.

Opowiadania zawarte w niniejszej antologii są na różnym poziomie, co w sumie nie powinno dziwić czytelników, który lubią zbiory opowiadań, gdyż jest to dość częste zjawisko, bez względu na to kto jest autorem zbioru. Mimo wszystko w „Fałszywym dekrecie” łatwo można wyczuć, że wyszedł on spod pióra debiutującego pisarza. Grzegorz Kopiec ma ciekawe pomysły na historie, lecz nie zawsze wychodzi mu wykonanie. Niektóre z historii, jak „Złe miejsce, zły czas”, „Ostatni fragment pamiętnika” czy „Zgubne konsekwencje” zyskałyby na ich rozbudowaniu. W innych akcja jest nieco nierówna – początek jest powolny, zakończenie zaś przychodzi zbyt szybko. Są to jednak błędy, które można poprawić, pracując nad warsztatem literackim.

Mimo tych wad łatwo wyczuć, że autor lubi pisać i chce się w tym rozwijać. Próbuje swoich sił w różnych gatunkach, co bardzo mu się chwali, gdyż dzięki temu rozbudowuje swój styl pisarski. Debiut literacki Grzegorza Kopca jest dobry, warto dać mu szansę. Mam nadzieję, że niektóre z opowiadań zawartych w „Fałszywym dekrecie” przypadną Wam do gustu.

Anka "Wiedźma" Chramęga, 07.02.2016

 

 

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY DRUKARNIA
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY WSZYSTKO DO BIURA
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS DRUKARNIA  NAJTAŃSZE NISZCZARKI
OPOWIADANIA INDEKS GALERII      
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI