TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK  NAWIEDZONA MAPA

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

DROGA DO PIEKŁA - Przemysław Piotrowski

Były amerykański żołnierz John Pilar zostaje skazany na śmierć za zamordowanie swojej rodziny w wyjątkowo bestialski sposób. Kat wstrzykuje mu zabójczą mieszankę, ale to nie koniec jego podróży. Po drugiej stronie budzi go odrażająca woń siarki…
Jego młodszy brat Lukas, były nowojorski policjant, a dziś zapijaczony detektyw, nie wierzy w jego winę. Odkrywa, że naczelnik więzienia, w którym zginął brat, nie ma krystalicznie czystego sumienia. Razem z młodą dziennikarką Rose Parker rozpoczynają prywatne śledztwo i wpadają na trop mrocznego spisku. Z każdym dniem coraz bardziej zagłębiają się w matni pierwotnego zła, niewyobrażalnego okrucieństwa i zdziczałej przemocy. Czy oczyszczą Johna z zarzutów, czy może dokopią się do prawdy tak przerażającej, że nawet samo piekło wydaje się być jedynie drobną igraszką?


„Droga do piekła” zabierze Cię w otchłań zła, gdzie trupi odór i kwaśna woń śmierci są jedynie finezyjnym zaproszeniem do skrzętnie skrywanej, mrocznej tajemnicy ludzkości.


Chcesz spać? Nie czytaj! W nocy koszmary przyjdą na pewno!

RECENZJA

PIEKŁO GORSZE OD… PIEKŁA

Przemysław Piotrowski zadebiutował ledwie rok temu całkiem niezłym „Kodem Himmlera”. Po jego drugą powieść, zapowiadający się naprawdę ciekawie thriller graniczący z horrorem sięgnąłem więc z ochotą. I, muszę to przyznać już na wstępie, dostałem nawet więcej, niż się spodziewałem.

To miał być naprawdę miły wieczór, ale były żołnierz John Pilar, który służbę porzucił na prośbę swojej żony jak zwykle wszystko zawalił. Jego córeczka czekała na tatę, żeby móc świętować urodziny, jednak z powodu korka na drodze wywołanego wypadkiem, John musiał uprzedzić bliskich, że się spóźni. Jego żona Lisa czekała więc, rozczarowana, zawiedziona, rozgoryczona, kiedy nagle zauważyła, że w pokoju, w którym są dzieci zapadła podejrzana cisza. Wzięła więc nóż, ruszyła ostrożne szukać pociech i… Cios w twarz zwalił ją z nóg. Wkrótce potem zaczął się jej koszmar – ktoś na jej oczach zamordował jej dzieci, a potem i ją samą. W ostatnim przebłysku świadomości ujrzała jeszcze swojego męża i…

Za zabicie całej rodziny skazany zostaje John. W dniu, w którym ma na nim zostać wykonany wyrok śmierci żałuje tylko jednego – że nie miał możliwości złapania człowieka, który naprawdę to zrobił. Egzekucja zostaje wykonana, ale dla Johna to dopiero początek – w mrocznym miejscu budzi go woń siarki…

Tymczasem jego młodszy brat, były policjant, obecnie zaś alkoholik-detektyw, podejmuje się prywatnego śledztwa w sprawie wątpliwej winy barta. Pomaga mu młoda dziennikarka, ale żadne z nich nie ma najmniejszego pojęcia jaki koszmar stanie się ich udziałem…

Co przykuło moją uwagę na tyle, żeby sięgnąć po tę powieść? Opis. W pierwszym odruchu blurb skojarzył mi się z kultowym już komiksem „Spawn” – podświadomie zaś pewnie przywołał wspomnienia o rewelacyjnej powieści, jaką byli „Potępieni”. I chociaż już wtedy wiedziałem, jak rozwiązany zostanie najciekawszy wątek – wątek Johna i jego losów w nowej, chorej rzeczywistości (i, oczywiście, tak właśnie się stało), mogę śmiało powiedzieć, że na to właśnie liczyłem. Bo, owszem, każdy lubi, kiedy powieść go zaskoczy, są jednak takie sytuacje, że chcemy by wszystko potoczyło się po naszej myśli i tak jest właśnie w przypadku „Drogi do piekła”.

Pozostałe aspekty powieści także prezentują się bardzo dobrze. Styl i język są bardziej dopracowane niż w „Kodzie Himmlera” i przyjemne w odbiorze. Mroczny klimat miewa swoje znakomite momenty, ale – co dla mnie osobiście bardzo ważne – udało się autorowi oddać charakterystykę Stanów Zjednoczonych. Piotrowski w USA spędził zresztą trochę czasu, nie mniej tak dobrze uchwyconego nastroju tego kraju chyba jeszcze w książkach rodaków nie czułem. Do tego otrzymujemy ciekawą zagadkę, znakomite sceny z Johnem po egzekucji i dużo konkretnej, dynamicznej akcji – typowo męskiej, ale satysfakcjonującej wszystkich miłośników grozy i literatury spod szyldu thriller.

Reasumując, jeśli lubicie horrory/dreszczowce, sięgnijcie, bo zabawa z „Droga do piekła” jest znakomita i bardzo optymistycznie nastraja na kolejne powieści tego autora.
 

Michał Lipka, 30.08.2016

 

 

 

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY DRUKARNIA
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY WSZYSTKO DO BIURA
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS DRUKARNIA  NAJTAŃSZE NISZCZARKI
OPOWIADANIA INDEKS GALERII      
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI