KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
DAYBRAKERSDAYBRAKERS - ŚWIT 2009

Rok 2016. Od 10 lat tajemnicza choroba zmienia ludzi w wampiry. Nowa rasa przejęła dominację na Ziemi. Ci, którzy ocaleli są hodowani jak zwierzęta, które mają dostarczać niezbędnego pokarmu. Życie nowych istot uzależnione jest od dostępu do krwi zdrowych ludzi, których na świecie pozostaje coraz mniej. Kiedy gatunek ludzki jest bliski wymarcia, wśród wampirów pojawiają się obrońcy ostatnich ludzi.


Czas odtwarzania: 95 minut
Reżyseria: Peter Spierig | Michael Spierig
Występują: Sam Niell | Isabel Lucas | Claudia Karvan | Ethan Hawke | Willem Dafoe

RECENZJA

Jesteście wielbicielami filmów o wampirach, lecz macie dość łzawych romansów, w których krwiożercza istota w imię miłości jest w stanie pokonać pierwotny instynkt? A może chcecie zobaczyć zupełnie inne spojrzenie na wampiry, jesteście fanami Ethana Hawke’a lub po prostu chcecie obejrzeć znakomite kino? Jeżeli odpowiedzieliście twierdząco na któreś z tych pytań, to film „Daybreakers – Świt” jest propozycją właśnie dla Was.  

Rok 2016, tajemnicza choroba zamienia ludzi w wampiry i to one teraz sprawują władzę na Ziemi. Aby żyć wampiry potrzebują ludzkiej krwi. Chwytają ludzi i hodują ich jak zwierzęta. Rasa ludzka jest na wymarciu, lecz wtedy wśród wampirów pojawiają się postaci, które chcą ocalić ludzkie istnienie.

„Daybreakers – Świt” to znakomite kino, to film, który temat wampirów traktuje zupełnie inaczej od tego, do którego widzowie przywykli i to sprawia, że obraz jest ciekawy i zaskakujący. Reżyser osadził akcję w przyszłości, powstanie wampirów wytłumaczył roznoszonym przez nietoperze wirusem, wampirów uczynił dominującą rasą na Ziemi, rasą, która również jest zagrożona wymarciem, brak ludzkiej krwi zapowiada, bowiem ich śmierć.

Film jest świetny pod względem scenariusza, zdjęć, efektów specjalnych. Maksymalnie ograniczone światło zewnętrzne, znakomicie wykreowane wampiry oraz osadnicy (wampiry, żywiące się własną krwią) zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie.

Największe jednak uznanie należy się odtwórcom głównych ról: Ethan Hawke w roli pracującego nad wynalezieniem substytutu krwi hematologa i dzierżący tajemnice nad światem Willem Dafoe pokazują najwyższą klasę aktorstwa.

 

 Daybreakers – Świt” to horror, który trzyma w napięciu, zaskakuję. To mocne, nie stroniące od brutalnych i drastycznych scen kino. Film zupełnie zrywa z dotychczasową,  charakterystyczną dla wampirycznego filmu konwencją i dlatego jeżeli nastawicie się na klasykę tego gatunku to będziecie rozczarowani, ale jeżeli jesteście otwarci na eksperymenty i chcecie zobaczyć wampiry w innym wydaniu to w „Daybreakers – Świt” to wszystko znajdziecie.

 

ZAJĄC

 

Reżyser: Michael Spierig, Peter Spierig

Scenarzysta: Michael Spierig

Rok produkcji: 2010

Obsada: Willem Dafoe, Ethan Hawke, Claudia Karvan