KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIA NOWOŚCI KSIAŻKOWE FRAGMENTY KINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL
patronaty.jpg (2614 bytes)

FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI

  RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
  • W kinach od 21 stycznia CZARNY ŁABĘDŹ

    "Czarny łabędź" to thriller psychologiczny rozgrywający się w środowisku nowojorskich tancerzy klasycznych. Natalie Portman wciela się w Ninę - baletnicę, która zaczyna rywalizować z nową członkinią zespołu tanecznego, Lily (w tej roli Mila Kunis).

    Reżyser Darren Aronofsky (twórca "Zapaśnika", "Źródła") prezentuje mroczną historię o środowisku tancerzy. Główną bohaterką jest baletnica, której tak zależy na roli Królowej Łabędzi, że przestaje odróżniać spektakl od rzeczywistości.

    Nina kocha taniec, to całe jej życie. Nie mogło być inaczej - jest córką byłej baletnicy (Barbara Hershey). Kiedy kierownik artystyczny, Thomas Leroy (Vincent Cassel) postanawia wraz z nowym sezonem zmienić obsadę "Jeziora łabędziego", chce powierzyć główną rolę Ninie. A potem pojawia się Lily. Bohaterki baletu to niewinna, pełna gracji Odetta (Nina jest idealna do tej roli) i zmysłowa, mroczna Odylia (w tej roli świetnie wypada Lily). Baletnice zaczynają ze sobą rywalizować, a jednocześnie nawiązują toksyczną przyjaźń. Nina odkrywa mroczną stronę swojej osobowości.

    Film wyreżyserował Darren Aronofsky, scenariusz napisali Mark Heyman, Andres Heine i John McLaughlin. Producentami są Mike Medavoy, Arnold W. Messer, Brian Oliver i Scott Franklin, a producentami wykonawczymi Bradley J. Fischer, Ari Handel, Tyler Thompson, Peter Fruchtman, Rick Schwartz, Jon Avnet, David Thwaites i Jennifer Roth. Autor zdjęć to Matthew Libatique, muzykę skomponował Clint Mansell, kierownictwo muzyczne powierzono Jimowi Blackowi i Gabe;owi Hilferowi. Film zmontował Andrew Weisblum, scenografem jest Therese DePrez. Choreografia to dzieło Benjamina Millepieda, a efekty wizualne stworzył Dan Schrecker.

Tytuł polski: Czarny łabędź
Tytuł oryginału: Black Swan
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 21 stycznia 2011
Gatunek: Dramat
Thriller

Kraj produkcji: USA

Czas trwania: 108 min
Przedział wiekowy: od 12 lat (MPAA: G)
Dystrybucja kinowa: Imperial CinePix

Oficjalna www:

www.blackswanmovie.co.uk  (Wielka Brytania)
www.foxsearchlight.com/blackswan / (USA)
www.ijustwanttobeperfect.com  (USA)


RECENZJA KOSTNICA
Zastanawiam się czego się tak właściwie spodziewałam po "Czarnym Łabędziu" Darren'a Aronofsk'iego. Muszę przyznać, że chyba wszystkiego poza tym czego właśnie doświadczyłam. Jestem świeżo po obejrzeniu filmu i jeszcze nie umiem się po nim otrząsnąć. Liczyłam na jakąś ckliwą historyjkę o spełnianiu marzeń i dążeniu do celu, a byłam świadkiem destrukcyjnej historii młodej i ambitnej baleriny, Niny Sayers.
    Z początku historia zaczyna się nawet dość niepozornie. Thomas Leroy, genialny choreograf, postanawia wystawić własną interpretację "Jeziora łabędziego" Piotra Czajkowskiego, w której rolę Białego i Czarnego Łabędzia będzie odgrywać ta sama tancerka. O podwójną rolę i przepustkę do kariery ubiega się między innymi perfekcyjna Nina. Nasza bohaterka dostaje szansę na zrealizowanie swoich marzeń. Jako uosobienie dobroci, cnoty i dobrych manier do roli Białego Łabędzie pasuje idealnie, ale czy poradzi sobie z odegraniem "czarnego charakteru" czy zastąpi ją jej sobowtór i rywalka Lilli? Czy zdoła wyrwać się spod klosza matki i dziecinnego świata, w którym utknęła? Do ilu wyrzeczeń człowiek jest zdolny by osiągnąć swój cel? Tego wszystkiego dowiecie się sięgając po tą produkcję.
    Film trzyma w napięciu i tak naprawdę do ostatniej chwili nie wiadomo jak potoczą się losy głównej bohaterki. Ponadto nie sposób nadążyć za jej metamorfozą i przyznajmy szczerze, jej rozdwojenie jaźni wprowadza nas w zakłopotanie, bo nie wiem jak wy, ale ja czasem nie wiedziałam co jest fikcją, a co prawdą. Końcówka filmu jest równie zaskakująca jak cały wykreowany obraz i pozostaje dla mnie zagadką. Nie takiego zakończenia się spodziewałam. Niemniej jednak wielkie ukłony w stronę Natalii Portman, która wcieliła się w postać Niny. Młoda aktorka spisała się rewelacyjnie, a dzięki jej całkowitemu zaangażowaniu i ukazanym emocjom zapiera nam dech w piersi. Muzyka, scenografia - wszystko trafnie oddaje powagę sytuacji.
    Przedstawiony obraz daje wiele do myślenia i ukazuje jak dążeniem do celu za wszelką cenę, kosztem własnego zdrowia możemy się pogrążyć. Niech film będzie dla nas przestrogą. Marzenia są ważne, ale są rzeczy ważniejsze: zdrowie i rodzina!

Moja ocena filmu: 6/10

MoNiuRka

Premiera: 21 stycznia 2011 (Polska), 1 września 2010 (Świat)
Gatunek: dramat psychologiczny, thriller
Czas trwania: 108 min
Reżyser: Darren Aronofsky
Produkcja: USA
Obsada: Natalie Portman jako Nina Sayers, Mila Kunis jako Lily, Vincent Cassel jako Thomas Leroy