KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

COSMOPOLIS - Don DeLillo  

Ilość stron: 168
Wyd. Noir Sur Blanc
Ocena: 4/6


Świat spekulacji giełdowych i biznesów na wielką skalę. To w tej rzeczywistości Eric Packer czuje się jak przysłowiowa ryba w wodzie, a raczej rekin wśród stada płotek. Każde podjęte przez niego działanie nastawione jest na konkretny zysk i środki do niego prowadzące nie mają żadnego znaczenia. Miliarder obsesyjnie dba wyłącznie o swoje zdrowie i kurs jena. Świeżo poślubionej żony właściwie nie zna, nie darzy jej też szacunkiem, a współpracownicy to dla niego tylko trybiki w nieubłaganej machinie biznesu.

Kiedy w Korei dochodzi do zabójstwa Arthura Rapp’a, ochrona Erica zaczyna być podwójnie czujna. Wszyscy są bowiem przekonani, że Packer stał się kolejnym celem zamachowca. Tym sposobem, w sparaliżowanym wizytą prezydenta Nowym Jorku, gdzie środkiem miasta przechadza się pogrzebowy orszak, nasz bohater czeka na swój wielki finał.

Cosmopolis to opowieść o mężczyźnie, który dla fortuny poświęcił swoje człowieczeństwo. Przypadek sprawia, że zaczyna się on nad tym zastanawiać, ale to że ta myśl przemknie mu przez głowę, nie oznacza wcale chęci przemiany czy zamiaru bicia się w pierś. Zupełnie inaczej wygląda jednak sprawa, kiedy przeciwnik okazuje się być niemniej zawziętym graczem i mieć równie potężne ego.

Don DeLillo stworzył książkę bardzo specyficzną. Wymagającą od czytelnika skupienia, ale zarazem niezwykle uniwersalną i wielowymiarową. Wzbudza ona wiele skrajnych emocji, i chociaż tematyka „złego bogacza” pojawia się w literaturze od dawien dawna, to my wciąż z niemalejącym zainteresowaniem dajemy się jej porwać. Tak samo jest w przypadku Cosmopolis, a że 22 czerwca ma miejsce premiera filmu opartego na podstawie tej historii, to mamy obecnie najlepszy czas by się jej bliżej przyjrzeć.

VARIA