KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
CÓRKA DYMU I KOŚCI - Lani Taylor

OPIS KSIĄŻKI:

Na wszystkich kontynentach na drzwiach domów pojawiają się czarne odciski dłoni. Wypalają je skrzydlaci nieznajomi, którzy wkradają się do naszego świata przez szczelinę w niebie...

 Przemierzająca kręte uliczki zasypanej śniegiem Pragi siedemnastolatka ze szkoły sztuk plastycznych zostanie wkrótce uwikłana w brutalną wojnę istot nie z tego świata. I odkryje prawdę o sobie - zrodzonej z dymu i kości.

 Jej szkicowniki są pełne potworów. Mówi w wielu językach, nie tylko ludzkich. Ma jaskrawoniebieskie niefarbowane włosy, niezwykłe tatuaże i blizny. Kim jest?

 Karou prowadzi podwójne życie: jedno w Pradze jako utalentowana i tajemnicza artystka, drugie w sekretnym sklepie, gdzie rządzi Brimstone - Dealer Marzeń. Karou nie wie,skąd przybywa i czy jest tylko człowiekiem. Nie wie, po co wyrusza przez magiczny portal na ryzykowne wyprawy. I nie wie, do którego świata należy. Dopóki nie spotka najpiękniejszej istoty: mężczyzny o skrzydłach z płomienia, ustach bez uśmiechu i oczach koloru ognia, których spojrzenie jest jak płonący lont wypalający powietrze pomiędzy nimi.

 Akiva staje się jej tak bliski, jakby kochała go całe życie...

RECENZJA KOSTNICA:

         Przeważnie nim biorę się za jakąś książkę ulegam pokusie i czytam jej opis, a nawet nie raz daje się zwieść rekomendacjom, które jakie są sami dobrze wiecie - naciągane i niekoniecznie zawsze zgodne z prawdą. Miałam już wątpliwą przyjemność przejechać się na przesłodzonych komentarzach, dlatego tym razem postanowiłam zaryzykować i pójść w ciemno. Zabrałam się za "Córkę dymu i kości" nie dlatego, że "nagrodzili ją i uznali za najwybitniejszą i najlepszą wszyscy, których opinie liczą się na rynku książki", bo jak mam być szczera ich zdanie niewiele dla mnie znaczy, ani nie dlatego, że zaintrygowała mnie historia, która podobno powali samego Harry'ego Pottera, ale sięgnęłam po tę książkę od tak po prostu. Z pewnością miała w tym swój udział przyciągająca okładka, która cieszy oko i odzwierciedla zawartość.

 

         Dzięki niewiedzy o czym ta książka jest z zapartym tchem pochłaniałam historię siedemnastoletniej Karou już od pierwszych stron śledząc jej przygody i odkrywając powiązanie z tajemniczym i magicznym światem zamieszkałym przez pozaludzkie istoty. Nie wiedziałam czy uczennica szkoły plastycznej za chwilę obnaży kły i kogoś zaatakuje, zmieni się w anioła, wilkołaka, smoka czy w jakąś inną karykaturę. Ta niepewność dodała historii, ukazanej z perspektywy osoby trzeciej, smaczku i muszę przyznać możliwość połapania się w przedstawionym świecie bez żadnej wskazówki sprawiła mi nie lada przyjemność. Jednak czy pomysł Taylor Laini   tchnie świeżością i zaskoczy czytelnika? I tak, i nie. Z jednej strony coś podobnego już było, zaś z drugiej wykreowane postacie tj. chimery (skrzyżowanie człowieka ze zwierzęciem) i ich przeciwnicy serafini (anioły) to dla mnie nowość. Czy pokój między tymi dwoma rasami jest możliwy i jaką rolę w tym wszystkim odgrywają ludzie? Nic nie jest takie jak się wydaje i zaprawdę powiadam Wam można zatracić się w tej książce.

         "Córka dymu i kości" zdecydowanie przypadnie do gustu młodszej rzeszy odbiorców, ale możliwe, że i nieco starsi znajdą w niej coś dla siebie. Bądź co bądź jest warta poświęconego jej czasu. Choć nie będę wyczekiwać na drugą część z tak ogromnym utęsknieniem jak bym tego chciała to na pewno po nią sięgnę, gdy tylko się ukaże.

 

MoNiuRka

z dn. 04/01/2012

 

Autor:Taylor Laini

Ilość stron: 400

Rodzaj: Broszura ze skrzydełkami

Format: 130x205

Data wydania: 2012-01-18