KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
CMENTARZ W PRADZE - Umberto Eco

Umberto Eco tego nazwiska chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jego debiutancka powieść „Imię róży” stała się światowym bestsellerem a on jednym z najsłynniejszych współczesnych pisarzy. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Noir Sur Blanc polscy czytelnicy mają okazję poznać najnowszą jego książkę ”Cmentarz w Pradze”. Autor kolejny raz udowadnia, że wielkim pisarzem jest.

Wiek XIX. Głównym bohaterem powieści jest nienawidzący wszystkich i wszystkiego, zajadły antysemita, fałszerz dokumentów Simone Simonini. Mężczyzna u schyłku swojego życia postanawia spisać swoje wspomnienia i okazuję się, że jest on sprawcą lub w znacznym stopniu przyczynił się do wielu ważnych historycznych wydarzeń. To on, według autora, jest twórcą „Protokołów mędrców Syjonu”, fałszywego dokumentu z 1901 r. ,w którym zawarte zostały rzekome plany zawładnięcia przez Żydów światem. 

„Cmentarz w Pradze” jest specyficzną lekturą. Wszystkie opisane w nim wydarzenia, postaci i miejsca są prawdziwe, wyjątkiem jest główny bohater powieści. Wrzucony w losy historii nabiera jednak prawdopodobieństwa i odbierany jest jako autentyczna postać.

W powieści najważniejszą warstwę nie stanowi fabuła, lecz nawiązania do historii, sieć spisków, fałszerstw oraz prezentowania poglądów głównego bohatera. Simone wypowiada kontrowersyjne opinie na temat min.: Włochów, Niemców, kobiet, jezuitów, szczególnie zaś potępia Żydów i na nich skupia głównie swoją nienawiść.

„Cmentarz w Pradze” jest powieścią bardzo erudycyjną. Nie każdemu przypadnie do gustu. Wymaga od czytelnika uważnego śledzenia akcji, bardzo dobrej znajomości historii. Opowiadane wydarzenia są momentami bardzo chaotyczne, liczba bohaterów przyprawia o zawrót głowy. Ale, mimo że powieść nie jest łatwa w odbiorze czytałam ją z przyjemnością.

Wiedza, która Eco posiada imponuje, język, którym operuje jest piękny, przywołuje XIX- wieczne powieści.

Pojawienie się na rynku „Cmentarza w Pradze” wywołało skrajne reakcje. Zarzucono autorowi nienawiść do Żydów. Pytano, dlaczego w lekki sposób opisuję genezę „Protokołu mędrców Syjonu”, książki, która dla Hitlera stała się inspiracją do przeprowadzenia zagłady wyznawców judaizmu. Według przeciwników powieści, ukazanie Żydów jako narodu, który pragnie zawładnąć światem, może wywołać w ludziach niechęć, wzbudzić nienawiść i agresję. Osobiście uważam, że skierowane pod autorem zarzuty są mocne przesadzone. Nie wiem czy Eco się nimi przejął czy nie, wiem jednak, że kontrowersje, które lektura wzbudziła przyczynią się do zwiększenia jej sprzedaży. I wydaje się, że lepszej reklamy autor nie mógł sobie wymarzyć.

 

ZAJĄC   

 

Umberto Eco

Wydawnictwo: Noir sur Blanc

Rok wydania: 2011

Liczba stron: 602