TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK
nasz serwis EOPINIER.PL
KSIĄŻKIKOMIKSYFILMYGRY
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
BREAKING BAD

Kiedy u Waltera zostaje zdiagnozowany rak w trzecim stadium, lekarze rokują, że pozostały mu dwa lata życia. Dzięki tym prognozom Walter wyzbywa się wszelkich lęków i pragnąc zabezpieczyć swoją rodzinę finansowo decyduje się wkroczyć do niebezpiecznego świata narkotyków i zbrodni. Serial ukazuje jak śmiertelna diagnoza, jaką postawiono White'owi, zwyczajnemu mężczyźnie z typowymi, codziennymi problemami zmienia go z łagodnego domatora w trzon narkotykowej branży.

Breaking Bad – amerykański serial telewizyjny z gatunku dramatu kryminalnego stworzony przez Vince'a Gilligana i produkowany przez stację telewizyjną AMC.
Do tej pory Breaking Bad zdobył 10 nagród Emmy w tym 3 dla Bryana Cranstona jako najlepszego aktora. Cranston był również trzykrotnie nominowany do Złotego Globu, a także czterokrotnie do Nagrody Gildii Aktorów Ekranowych, wygrywając jedną statuetkę w trakcie 19. ceremonii wręczenia nagród Gildii Aktorów Ekranowych.

Serial Breaking Bad zdobył powszechne uznanie krytyków i jest uważany za jeden z najlepszych seriali telewizyjnych wszech czasów. W 2013 został umieszczony na 13. miejscu w rankingu 101 najlepiej napisanych serial telewizyjnych wszech czasów przez Amerykańską Gildię Scenarzystów.
Akcja rozgrywa się w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk. Opowiada historię Waltera White'a, nauczyciela chemii, który dowiaduje się pewnego dnia, że ma nieoperacyjnego raka płuc. Jego rodzina boryka się z ciągłymi problemami finansowymi. Wraz z żoną Skyler spodziewają się nieplanowanego dziecka oraz mają już cierpiącego na porażenie mózgowe syna. Walt postanawia zdobyć pieniądze, które pozwolą na utrzymanie rodziny po jego odejściu. Bieg wydarzeń sprawia, że główny bohater wraz ze swoim byłym uczniem Jessem Pinkmanem, zaczynają produkować metamfetaminę, która okazuje się najczystszym i najlepszym narkotykiem na rynku. Proceder wymaga zaangażowania osób trzecich, co staje się źródłem kolejnych niespodziewanych problemów.


Główne role


Walter White (Bryan Cranston) - nauczyciel chemii w liceum. Po zdiagnozowaniu u niego nieoperacyjnego raka płuc postanawia zająć się produkcją metaamfetaminy, aby zostawić po sobie pieniądze dla rodziny. Jego podstawowe założenia i zasady moralne są korygowane przez rzeczywistość, która z czasem zmienia Walta w mordercę. Umiera w wyniku ostrzału z samodzielnie skonstruowanej przez siebie maszyny.
Skyler White (Anna Gunn) - księgowa i żona Walta. Przez pierwsze 2 sezony jest nieustannie okłamywana przez męża na temat jego działalności. Gdy dowiaduje się prawdy, z początku chce się rozwieść z mężem, ale ostatecznie zostaje jego wspólniczką i pomaga mu w praniu brudnych pieniędzy - zarządzając myjnią samochodową.


Jesse Pinkman (Aaron Paul) - były uczeń Walta i wspólnik. Razem z Waltem produkuje metaamfetaminę, jednak jest o wiele bardziej wrażliwy od swojego partnera. Nadużywa narkotyków i ma nieustanne wyrzuty sumienia związane ze swoją działalności. W 5 sezonie serialu podejmuje współprace z Hankiem, po to by doprowadzić do skazania Walta. W wyniku zdrady Walta i śmierci Hanka, Jesse dostaje się do niewoli, w której wykorzystywany do produkcji metaamfetaminy przez Jacka Welkera.
Hank Schrader (Dean Norris) - szwagier Walta i agent DEA. Hank jest ambitnym i uczciwym stróżem prawa, który jest nieustannie manipulowany przez Walta i przez niego wykorzystywany. W 3 sezonie zostaje zaatakowany przez członków klanu Salamanca, w wyniku odniesionych ran przez długi czas porusza się o kulach. Hank zostaje zabity przez Jack Welkera w piątym sezonie serialu.
Marie Schrader (Betsy Brandt) - żona Hanka i siostra Skyler. Cierpi na kleptomanie, na co dzień pracuje jako radiolog. Marie opiekuje się Hankiem podczas jego długiej rekonwalescencji a następnie (w piątym sezonie) pomaga mu w zdobyciu dowodów obciążających Walta.
Walter White, Jr. (RJ Mitte) - syn Walta i Skyler, cierpiący na porażenie mózgowe i poruszający się o kulach.
Saul Goodman (Bob Odenkirk) - adwokat Walta, Jessego i Skyler oraz cichy wspólnik w ich interesach. Goodman zajmuje się ochroną prawną interesów Walta, przechowywaniem jego pieniędzy oraz sprzątaniem po jego kryminalnych dokonaniach.
Gustavo „Gus” Fring (Giancarlo Esposito) - producent metaamfetaminy i pracodawca Walta. Prowadzi legalnie działająca sieć Fast-Food, która jest przykrywką dla biznesu narkotykowego. Gus jest z pozoru miłym i serdecznym człowiekiem o nienagannych manierach, jednak pod tą maską skrywa twarz zabójcy i sadysty. Ginie w ostatnim odcinku czwartego sezonu z ręki Hectora Salamanci.
Mike Ehrmantraut (Jonathan Banks) - pracownik Gusa, który pracuje dla niego jako zabójca i czyściciel. Wykonuje również prace dla Saula Goodmana. Mike w przeszłości był policjantem. Nielegalnie zarobione pieniądze chciał zainwestować w przyszłość swojej wnuczki. Ginie z ręki Walta w piątym sezonie.
Lydia Rodarte-Quayle (Laura Fraser) - międzynarodowa handlarka narkotykami. Po śmierci Gusa przejmuje jego biznes i nawiązuje współpracę - najpierw z Waltem a później z Toddem. Eliminację ludzi uważa za nieodłączną część biznesu, jednak sama boi się śmierci i krwi, przez co zleca brudną robotę swoim podwładnym (w przeciwieństwie do Gusa, który zwykł rozwiązywać takie sprawy osobiście). Ginie w ostatnim odcinku serii, otruta przez Walta rycyną.
Todd Alquist (Jesse Plemons) - wspólnik Walta i Jessego w piątej serii serialu. Todd jest psychopatą, który zabija także kobiety i dzieci. Ginie uduszony przez Jessego w ostatnim odcinku serialu.Pozostałe role

Bob Odenkirk i Lavell Crawford, odtwórcy ról Saula Goodmana i Huella
Krysten Ritter, odtwórczyni roli Jane Margois Steven Gomez (Steven Michael Quezada) - partner Hankaz DEA i jego przyjaciel, który pomaga mu w ujęciu Heisenberga. Ginie na chwilę przed Hankiem podczas strzelaniny w rezerwacie Indian.


Badger (Matt L. Jones) - przyjaciel Jessego. Podobnie jak Jesse ma problemy z narkotykami, jest wykorzystywany przez Walta i Jessego do wykonywania podrzędnych zadań. Jego nieodłącznym atrybutem jest uszata czapka.


Skinny Pete (Charles Baker) - przyjaciel Jessego. W serialu pojawia się niemalże w duecie z Badgerem, z którym łączy wspólne zainteresowania i pociąg do narkotyków. W każdej ze scen pojawia się w charakterystycznej zimowej czapce.


Huell (Lavell Crawford) - ochroniarz Saula,


Kuby (Bill Burr) - pracownik Saula, który jest przez niego wykorzystywany do drobnych przestępstw.


Ted Beneke (Christopher Cousins) - pracodawca Skyler i jej okazjonalny kochanek.


Gale Boetticher (David Costabile) - chemik i pracownik Gusa który przez pewien czas współpracuje z Waltem. Ginie z ręki Jessego w ostatnim odcinku 3 sezonu.


Jane Margolis (Krysten Ritter) - dziewczyna Jessego, która wynajmuje mu mieszkanie, była narkomanka. Za sprawą Jessego powraca do nałogu i ginie na oczach Walta poprzez zadławienie się w narkotycznym śnie.


Andrea Cantillo (Emily Rios) - druga dziewczyna Jessego, była narkomanka. Jesse na początku znajomości próbuje ją namówić do zażywania narkotyków, jednak kiedy orientuje się, iż Andrea ma syna - postanawia się nią zaopiekować.


Gretchen i Elliot Schwartzowie (Jessica Hecht i Adam Godley) - byli wspólnicy Walta, z czasów gdy był on obiecującym chemikiem. Wspólnie prowadzą dochodową firmę o nazwie: "Gray Matter".


Hector Salamanca (Mark Margolis) - nestor rodu Salamanca i były wpływowy członek kartelu z Juarez. Po wylewie krwi do mózgu porusza się samodzielnie i nie może mówić. Wujek Tuco, Marco i Leonela Salamanci. Po raz pierwszy występuje w 2 sezonie serialu. Ginie podczas samobójczego zamachu na Gustavo Fringa w ostatnim odcinku czwartego sezonu.


Tuco Salamanca (Raymond Cruz) - psychopatyczny dealer narkotykowy i pierwszy zorganizowany odbiorca metaamfetaminy od Walta i Jessego. Tuco jako jedyny z członków rodziny Salamanca pojawia się w pierwszym sezonie serialu. Ginie, zastrzelony przez Hanka.


Jack Welker (Michael Bowen) - wujek Todda, lider gangu neonazistowskiego. Na zlecenie Walta organizuje egzekucję 9 byłych pracowników Gusa, którzy mogą zeznać przeciwko Waltowi. Ginie z ręki Walta w ostatnim odcinku serialu.


źródło
http://pl.wikipedia.org/wiki/Breaking_Bad

 

 

tw

Breaking Bad - sezon 1 (2008) DVD

Zdobywca nagrody Emmy Bryan Cranston występuje jako Walter White, nauczyciel chemii zmagający się z zapewnieniem bytu rodzinie - żonie (Anna Gunn) i niepełnosprawnemu ruchowo synowi (RJ Mitte). Wszystko zmienia się radykalnie, gdy Walt dowiaduje się, że ma nieuleczalnego raka płuc w stadium terminalnym - według diagnozy, pozostały mu dwa lata życia. Nie mając nic do stracenia, Walter wykorzystuje chemiczną wiedzę do produkcji krystalicznie czystej metamfetaminy, w czym pomaga mu były uczeń (Aaron Paul). Problemy się mnożą, kłamstwa gonią kłamstwa, ale nic nie powstrzyma Waltera, przed zabezpieczeniem rodziny na czas, gdy przyjdzie już mu odejść z tego świata. Producentami wykonawczymi są Vince Gilligan i Mark Johnson.

Breaking Bad - sezon 2 (2008) DVD

Walt i Jesse czują, że sprawy wymykają im się z rąk w Drugim Sezonie serialu Breaking Bad. Jako że ich wspięli się na wyższy poziom, zaczynają widzieć swoje ograniczenia w narkotykowym biznesie. Dzięki niebieskiej mecie stali się bogaci, lecz Waltowi coraz trudniej jest ukrywać prawdę przed żoną, Skyler, synem, Walterem Jr. i szwagrem, agentem DEA, Hankiem. Walt desperacko stara się zachować kontrolę nad swym życiem, lecz najpierw musi uporać się z bezwzględnymi dealerami, zwiększającym się dystansem do żony i syna, zbliżającymi się nieuchronnie narodzinami córeczki i wspólnikiem ćpunem - wszystko zmagając się z rakiem płuc w stadium terminalnym.

 

Sezon 5

16 Felina
15 Granite State
14 Ozymandias
13 To'hajiilee
12 Rabid Dog
11 Confessions
10 Buried
9 Blood Money
8 Gliding Over All
7 Say My Name
6 Buyout
5 Dead Freight
4 Fifty-One
3 Hazard Pay
2 Madrigal
1 Live Free or Die

Sezon 4

13 Face Off
12 End Times
11 Crawl Space
10 Salud
9 Bug
8 Hermanos
7 Problem Dog
6 Cornered
5 Shotgun
4 Bullet Points
3 Open House
2 Thirty-Eight Snub
1 Box Cutter

Sezon 3

13 Full Measure
12 Half Measures
11 Abiquiu
10 Fly
9 Kafkaesque
8 I See You
7 One Minute
6 Sunset
5 Más
4 Green Light
3 I.F.T.
2 Caballo sin Nombre
1 No Más

Sezon 2

13 ABQ
12 Phoenix
11 Mandala
10 Over
9 4 Days Out
8 Better Call Saul
7 Negro Y Azul
6 Peekaboo
5 Breakage
4 Down
3 Bit by a Dead Bee
2 Grilled
1 Seven Thirty-Seven

Sezon 1


7 A No-Rough-Stuff-Type Deal
6 Crazy Handful of Nothin'
5 Gray Matter
4 Cancer Man
3 ...And the Bag's in the River
2 Cat's in the Bag...
1 Pilot

Reżyseria
Vince Gilligan
Adam Bernstein

Scenariusz
Vince Gilligan

Muzyka

Dave Porter

Zdjęcia
Reynaldo Villalobos

Czas trwania odcinka
47 min. 


Bryan Cranston
Anna Gunn
Aaron Paul
Dean Norris
Betsy Brandt
RJ Mitte