TWITTER BLOGGER  SKULLATOR       PLIKI COOKIES  KANAŁ YOU TUBE    KOSTNICA FACEBOOK

nasz serwis EOPINIER.PL

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
Black*Out - Andreas Eschbach
 

Sieć. Wspaniałe miejsce, lekarstwo na samotność, remedium na lęki. Co stałoby się, gdybyśmy mogli dzielić odczucia, emocje, wiedzę? Czy oznaczałoby to pokój i harmonię? A może rojowisko stałoby się bronią zdolną doprowadzić do zagłady ludzkości? "Black*Out" to znakomity thriller wielokrotnie nagradzanego niemieckiego pisarza Andreasa Eschbacha, opowieść o postępie, hipersieci i niebezpieczeństwie utraty tożsamości.

Pustynne tereny Nevady. Christopher Kidd ucieka. Towarzyszy mu rodzeństwo, które na zapomnianych przez Boga i ludzi terenach poszukuje ukrywającego się przed rządem ojca. Dla nich Christopher jest jedynie zręcznym hakerem, który może wyczyścić rejestry FBI i zwrócić wolność ich rodzinie. Jednak prawda jest o wiele bardziej skomplikowana.

Christopher od zawsze miał talent, nie zawsze jednak wykorzystywał go w słusznych celach. Kiedyś dopuścił się wybryku, który ściągnął na niego uwagę pewnej grupy ludzi. Christopherowi udało się wymknąć, wszedł jednak w posiadanie informacji, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego i stał się celem numer jeden potężnej organizacji.

Koherencja nie lubi niezakończonych spraw - zwłaszcza takich, które mogą zagrozić jej istnieniu.

Andreas Eschbach to wielokrotnie nagradzany niemiecki pisarz, autor takich książek jak "Gobeliniarze", czy (zekranizowane) "Video z Jezusem". Studiował aeronautykę oraz technologię. "Trylogia outsiderów" jest jego debiutem w dziedzinie literatury młodzieżowej.

Wszyscy jesteśmy połączeni, czyli Black*Out Andreasa Eschbacha

2.700.000 egzemplarzy - tyle książek Andreasa Eschbacha sprzedało się w samych Niemczech. Prawa do poszczególnych tytułów zakupiło 16 krajów. Autor otrzymał tyle nagród, że nie sposób ich wyliczyć, a jego powieść Video z Jezusem (wydana również w Polsce) doczekała się ekranizacji. Już 19 lutego nakładem Jaguara ukaże się pierwszy tom Trylogii outsiderów - debiutu Eschbacha w dziedzinie literatury młodzieżowej. Black*Out to książka, która powinno zainteresować wszystkich tych, którzy nie wyobrażają sobie codzienności bez dostępu do sieci, bez telefonów komórkowych, portali społecznościowych i innych cywilizacyjnych przyjemności.

Bohaterem książki jest Christopher Kidd, nastolatek, który od najwcześniejszych lat rozumiał się z komputerami lepiej niż z ludźmi. Kidd wsławił się jeszcze jako dzieciak, gdy, nieświadom konsekwencji swoich działań, zdrowo namieszał w systemach bankowych. Pech chciał, że Christopher znalazł się na celowniku Koherencji, organizacji, do której należą wysoko postawieni uczestnicy życia społecznego, wpływowi biznesmeni , politycy...

Teoria spiskowa? Owszem, jednak Eschbach umieścił ją w świecie noszącym znamiona prawdopodobieństwa. Rzeczywistość Christophera Kidda to nie Ziemia po zagładzie ani pustoszona przez zombie Ameryka - akcja dzieje się tu i teraz, niemalże na naszych oczach.

 

Niedawny eksperyment psychologów (cały artykuł tutaj: http://cocienapedza.pl/blog/eksperyment/ i tutaj http://www.snob.ru/selected/entry/45522) wykazał dobitnie, że współczesnej młodzieży życie bez elektroniki wydaje się niemożliwe. Odcięci od komputera, telefonu, telewizji i odtwarzaczy muzyki nastoletni uczestnicy eksperymentu doświadczali syndromu odstawienia, a u niektórych pojawiły się myśli samobójcze. Eksperyment trwał osiem godzin, ale większość z uczestników przerwała go wcześniej. Tylko 3 z 68 osób dotrwały do końca, 14 osób natychmiast po uzyskaniu dostępu do komputera zalogowało się na portalach społecznościowych, 20 zadzwoniło do przyjaciół.

Patrząc na wyniki pozornie niewinnego badania, można byłoby stwierdzić, że "niebo w kolorze ekranu monitora nastrojonego na nie istniejący kanał" mamy nad głowami już teraz, a poczucie własnego ja zostało kompletnie zdominowane przez potrzebę przynależenia do grupy.

Choć w książce Eschbacha nie ma wszechobecnych wszczepów, drapaczy chmur i walczących z LODem hakerów, jego trącąca cyberpunkiem wizja oplatającej świat sieci, w której nie ma miejsca na indywidualizm jest przerażająca w swojej prostocie. Black*Out skierowany jest przede wszystkim do młodych ludzi, niezamierzonych ofiar eksperymentu, dla których  ośmiogodzinne odcięcie od wirtualnej rzeczywistości  wydaje się gorsze niż sama śmierć. Eschbach jest doświadczonym pisarzem - zadbał o to, by refleksję nad zagrożeniami codzienności przekazać w sposób nienachalny. Szybka akcja, młody i ciekawie naszkicowany bohater oraz rozbudowana intryga powinny trafić również do tych, którzy stronią zazwyczaj od dłuższych tekstów. O ile ktoś im Black*Out podsunie.

 

 

Andreas Eschbach
Black*Out
Tyt. oryg.: Black*Out
Tłum.: Maciej Nowak-Kreyer
ISBN: 978-83-7686-196-8
Kategoria: literatura młodzieżowa

wydawca: Jaguar

 

 

 

MENU

INDEKSY SOCIAL MEDIA NOWOŚCI LINKI
LITERATURA INDEKS KSIĄŻEK FACEBOOK KONKURSY TYLKOWCZASY.PL
FILM INDEKS FILMÓW TWITTER KINO ZAPOWIEDZI PREMIERY DZIELNICAZABAWEK.PL
KOMIKS INDEKS KOMIKSÓW BLOG KOSTNICA PROSTO Z PIECA PUKASPER.PL
GRY INDEKS GIER YOU TUBE KOSTNICA NOWOŚCI KSIĄŻKOWE EOPINIER.PL
SERIALE INDEKS FIGUREK SKULLATOR NAPISZ DO NAS WSZYSTKO DO BIURA
OPOWIADANIA INDEKS GALERII     DRUKARNIA
DVD i BLU RAY INDEKS OPOWIADAŃ KRWAWNIK    
PUBLICYSTYKA

INDEKS KOSTNICA TVd

WSPÓŁPRACA    
TEORIA INDEKS SERIALI REDAKCJA    
HOBBY INDEKS FRAGMENTÓW LINKI    
GALERIA INDEKS CYTATÓW ZŁOTY KOŚCIEJ    
AUDIOBOOKI