KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
BIZARROBIZARRO DLA POCZĄTKUJĄCYCH - Antologia opowiadań

RECENZJA KOSTNICA

Bizarro dla początkujących. Antologia opowiadań.

Liczba stron: 189. Rok wydania 2011.

Bizarro. Coraz modniejsze słowo ostatnio. Ale czy na pewno wiemy co oznacza? Otóż bizarro to nowy trend w literaturze grozy. Opowiadania surrealistyczne, pełne przemocy, krwi, czarnego humoru. Bezsensowne czasami, czasami okrutne. Zresztą - tytuły takie jak "Dupo-gobliny z Auschwitz" czy "Przeleciałem córkę Szatana" albo "Śmierdząca inwazja" wiele mówią o treści utworu. Czy bizarro jest tylko chwilową modą czy też na trwale wejdzie do kanonu literatury - to się jeszcze okaże. Według mnie to tylko moda. Ale jednego nie można utworom w stylu bizarro odmówić. Otóż obojętnie wobec nich się nie da przejść. Zaręczam, że zaskoczą, zochydzą, spowodują istną delirkę. Bizarro można nienawidzić, można kochać - ale obojętności nie da się zachować.

Po tym wstępie chcę przedstawić rzecz, która trafiła ostatnio w moje ręce. "Bizarro dla początkujących" to antologia opowiadań polskich autorów którzy postanowili się zmierzyć z tematem. Mamy więc Bartosza Czartoryskiego, Kazka Kyrcza, Olę Zielińską, Rafała Kuletę i kilku innych. Niektórzy z nich to autorzy już znani i uznani, niektórych znamy z łamów chociażby "Grabarza Polskiego" czy portali o tematyce horroru. Czy udało się bizarro po polsku? Otóż posłuchajcie...

Pierwsze dwa opowiadania to dzieła Bartka Czartoryskiego. Pierwsze to rzeczywiście typowe bizarro, drugie to raczej czysty horror. Fajne to opowiadania, dobrze się je czyta. Widać, że Bartek ma duży potencjał pisarski. Aleksandra Zielińska zaprezentowała jedno dłuższe opowiadanie. I znowu - mało tu bizarro, więcej raczej dark fantasy - ale opowiadanie jest naprawdę dobre i świat wykreowany przez Olę aż się prosi o rozwinięcie w dłuższej formie bądź serii opowiadań. Rafał Kuleta - polski specjalista w kategorii "stusłówek" - tutaj także znajdziemy krótką formę, ali i dłuższe opowiadanie - bizarro w najczystszej postaci. Jego opowiadanie to chyba jedno z najbardziej zakręconych w tej antologii dzieło. Krzysztof Maciejewski - trzy szorty i jedno opowiadanie - rozśmieszyło mnie do bólu - obrzydliwe, ohydne, a jednocześnie wywołujące salwy śmiechu - czyste bizarro.Krzysztof T. Dąbrowski - znakomite opowiadanie utrzymane w klimatach Kinga, tylko dużo bardziej okrutne i obrzydliwe. Do tego dwa krótsze pomysłowe szorty. Kazek Kyrcz - trzy krótkie opowiadania - dające do myślenia - Kazek więcej pozostawia wyobraźni niż opisuje. Bardzo fajne trzecie opowiadanko - to o lodach... Dawid Kain - dwa opowiadania w których Dawid pojechał po bandzie. Bizarro w najczystszej postaci, napisane po mistrzowsku! I jeszcze dwa szorty napisane przez Kazka i Dawida wspólnie - dwa treściwe kawałki które walą w mózgownice z siłą wodospadu...

Na koniec zostawiłem opowiadanie które jest moim numerem jeden tej antologii... Adrian Miśtak napisał opowiadanie "Zjedz mnie". Powiem Wam, że dawno nic mną tak nie wstrząsnęło jak to właśnie opowiadanie. Znakomity kawałek - ale błagam - nie czytajcie przy jedzeniu! Ja sam ze dwa dni po lekturze bałem się podejść do lodówki, a niektóre fragmenty tego opowiadania będą minie przseśladować jeszcze bardzo długo. A jednocześnie jest to najbardziej w całej antologii realne opowiadanie - to rzeczywiście mogłoby sie komuś przytrafić naprawdę...

Podsumowując - polscy autorzy poradzili sobie z bizarro w sposób więcej niż satysfakcjonujący. Może niektóre teksty tutaj ciężko podciągnąć pod ten gatunek, ale to nadal po prostu dobre teksty. Dostajemy do rąk antologię fajnych, wciągających, dobrze napisanych opowiadań. Chociażby dlatego warto "Bizarro dla początkujących" przeczytać. Antologia wymyślona przez Dawida Kaina jest wydaniem można powiedzieć hobbystycznym. Dlatego może być problem z dotarciem do tego zbioru. Dystrybucja prowadzona jest tylko poprzez allegro, a na razie dostępnych jest tylko 85 sztuk antologii. Spieszcie się zatem, bo naprawdę warto rozpocząć przygodę z bizarro właśnie od tych opowiadań. Gratuluję autorom i czekam na więcej!

 

Bogdan Ruszkowski

 

 

 

Bizarro - nowy gatunek literacki, który zbombarduje Twój mózg i storpeduje umysł. Teksty czerpiące z tradycji kultowego kina grozy, surrealizmu i klasyki czarnego humoru spod znaku Vonneguta wprowadzą Cię w odmienny stan świadomości już po przeczytaniu kilku akapitów.
Zawarte w tej antologii opowiadania są jazdą po bandzie literackich konwencji i pokazaniem środkowego palca niedowiarkom: baśń, splatterpunk, dilerskie fantasy, autoerotyczne science fiction, shorty o paranoikach, awangarda, groteska i porno-horror.
Najbardziej popa­prani twórcy w Polsce zapraszają do królestwa bizarro fiction.
Czytaj albo zgiń!"

Autorzy: Bartek Czartoryski, Aleksandra Zielińska, Adrian Miśtak, Rafał Kuleta, Krzysztof Maciejewski, Krzysztof T. Dąbrowski, Kazimierz Kyrcz, Dawid Kain.

Spis treści:
1. Bartek Czartoryski - Oto dom, bim bam bom
2. Bartek Czartoryski - Wiedźma
3. Aleksandra Zielińska - Ojczenasz, któryś jest w niebie
4. Adrian Miśtak - Zjedz mnie!
5. Rafał Kuleta - Wciśnięciwsiebie
6. Rafał Kuleta - Wyciśnięci
7. Krzysztof Maciejewski - Śmierdząca inwazja
8. Krzysztof Maciejewski - Rycerz marnotrawny
9. Krzysztof Maciejewski - Rycerz z wytrąconym mieczem
10. Krzysztof Maciejewski - Gliniany rycerz
11. Krzysztof T. Dąbrowski - Wielki Grzybiarz
12. Krzysztof T. Dąbrowski - Cała wstecz!
13. Krzysztof T. Dąbrowski - Wielkie Bum!
14. Kazimierz Kyrcz Jr - Zmazy i zarazy
15. Kazimierz Kyrcz Jr - Zakochani w końcu
16. Kazimierz Kyrcz Jr - Lodowa epopeja Basi
17. Dawid Kain - Źródłosnów
18. Dawid Kain - Krawiec
19. Kain & Kyrcz - Poza dobrem i złem
20. Kain & Kyrcz - Cięcie!

Informacje o gatunku ze strony poświęconej bizarro na facebooku (jest tam więcej informacji dotyczących tej specyficznej antologii):

http://www.facebook.com/pages/Bizarro/219188014779868

"Bizarro-fiction, zwane też avant-punkiem albo neosurrealizmem, jest najnowszym, najoryginalniejszym i zdecydowanie najdziwniejszym gatunkiem literackim. Wszystko w nim jest po prostu cholernie dziwne: tytuły książek, ich fabuły i okładki, nawet autorzy są dosyć dziwaczni."

"Bizarro odwołuje się z jednej strony do kultowych filmów - i tych ambitniejszych jak "Eraserhead", i tych w stylu Tromy - a z drugiej do tradycji surrealizmu, literackiej awangardy, science-fiction i horroru. Pisarze tego nurtu przyznają się do fascynacji autorami takimi jak: Burroughs, Dick, Kafka, Koja czy Vonnegut. Niektórzy najbardziej idiotyczne koncepty opisują zupełnie serio. Inni najpoważniejsze idee obracają w żart."