KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

BIKINI - James Patterson

James Patterson jest jednym z najbardziej znanych i płodnych pisarzy amerykańskich. Z pod jego pióra wyszło wiele intrygujących thrillerów i powieści sensacyjnych m.in. ,,W sieci pająka’’, ,,Kolekcjoner’’ , ,,Gra w kotka i myszkę’’, ,,Piąty jeździec apokalipsy’’ oraz wiele, wiele innych.

W moje ręce ostatnio wpadła książka tego autora napisana wspólnie z Maxine Paetro o intrygującym tytule ,,Bikini’’.

Akcja powieści rozpoczyna się od tajemniczego zniknięcia Kim McDaniels, młodej, pięknej modelki, która w niewyjaśnionych okolicznościach znika podczas trwania sesji zdjęciowej na wyspie Maui. Nieoczekiwanie, po kilku dniach rodzice dziewczyny otrzymują dziwny telefon, w którym jakiś człowiek informuje, że to on porwał ich córkę i od teraz jej los jest  jego rękach. Przerażeni państwo McDaniels natychmiast przylatują na Karaiby, by wraz z tutejszą policją rozpocząć śledztwo i pochwycić złoczyńcę. Zaginięcie modelki nabiera szerokiego rozgłosu i sprawą zaczynają interesować się media. Także Ben Hawkins, reporter działu kryminalnego ,,Los Angeles Times’’ próbuje połączyć swoje siły z rodzicami Kim, by wspólnie  z nimi odnaleźć dziewczynę. Tymczasem na wyspie ginie coraz więcej młodych kobiet, które odnajdują się po kliku dniach… martwe. Czy tajemnicze morderstwa mają jakiś wspólny mianownik powiązany ze zniknięciem Kim? Nikt tak naprawdę nie wie, z kim, lub czym ma do czynienia.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Jamesa Pattersona, lecz niestety nie zaowocowało ono pozytywnym oddźwiękiem. Spodziewałam się czegoś bardziej emocjonującego i przerażającego a dostałam zaledwie imitację grozy. Sam pomysł na fabułę był naprawdę ciekawy, jednak zabrakło mu porządnego wykonania. Swobodny i płynny styl narracji sprawia, że książkę czyta się bardzo szybko, ale krótkie, niemal dwustronicowe rozdziały powodują irytacje i zniechęcenie. Akcja toczy się w miarę dynamicznie, lecz praktycznie zerowe napięcie psuje cały efekt podtrzymywania emocji. Nawet szczegółowe opisy morderstw nie wzbudzały we mnie żadnego uczucia.

Jako zagorzała fanka thrillerów i horrorów lubię się bać, czuć realne zagrożenie i widzieć w wyobraźni makabryczną ludzką patologię. W ,,Bikini’’ nie znalazłam zaś nic, co by, choć przez chwilę podniosło mi adrenalinę. Całokształt książki, jest moim skromnym zdaniem płaski, bezpłciowy i bez wyrazu.

,,Bikini’’ polecam miłośnikom kryminałów i osobom, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym gatunkiem. Fani mocniejszych akcentów mogą poczuć się zawiedzeni czytając dzieło Jamesa Pattersona. Autor miał duży potencjał, lecz uważam, że go nie wykorzystał. Takie jest moje zdanie, ale może ktoś inny będzie sądził inaczej, dlatego zapraszam do przeczytania wyżej wymienionej książki.

 

CYRYSIA

 

 

Bikini

James Patterson, Maxine Paetro

Tłumaczenie: Elżbieta Piotrowska

Tytuł oryginału: Swimsuit

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: lipiec 2009

ISBN: 9788376590134

Liczba stron: 368