KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

Joseph Delaney
Bestiariusz Stracharza
Seria: Kroniki Wardstone
Data wydania: 18 kwietnia 2012
Tłumaczenie z języka angielskiego: Paulina Braiter
Tytuł oryginału: Spook’s Bestiary
ISBN: 978-83-7686-086-2
Wiek: 10+

BESTIARIUSZ STRACHARZA - Joseph Delaney

Dodatek do fenomenalnej serii „Kroniki Wardstone” brytyjskiego pisarza, Josepha Delaneya. Pomyślany jako kompendium wiedzy mistrza Gregory’ego, bestiariusz zawiera nie tylko opisy istot mroku występujących na kartach cyklu, ale również lekcje i porady dla nowego adepta trudnej sztuki walki ze złem.

Autorem fantastycznych ilustracji jest Julek Heller, rozpoznawany przede wszystkim jako twórca ilustracji do nowej edycji „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa.

RECENZJA

   Mówi się, że okładka to nie wszystko, ale niema piękniejszej książki niż ta, której okładka idealnie odzwierciedla treść zawartą na jej kartach i „Bestiariusz” właśnie taką może się poszczycić. Grafika okładkowa przedstawia dwie bestie na tle barwionej skóry, a całości dopełniają naniesione złotą farbą okucia i klamry. Podczas czytania znacznie przetarł się złoty nadruk na grzbiecie, ale to „postarzenie” tylko dodaje książce urody. Szata graficzna nie kończy się jednak na okładce, ponieważ strony nieopatrzone rysunkiem można by na palcach obu rąk policzyć. Grafiki przedstawiają opisywane stworzenia tak dokładnie i wiernie jakby były starymi fotografiami, a pewna czarna kreska tylko podkreśla piekielny rodowód istot. Całości dopełnia stylizacja na notes – od wyglądu każdej poszczególnej strony, po „odręczne” dopiski na marginesach.

   „Bestiariusz Stracharza” podzielony jest na rozdziały – każdy rozdział to inny rodzaj sług Mroku – te z kolei dzielą się na podrozdziały przypisane konkretnym odmianom boginów, wiedźm, żywiołaków iip. Opisy są dokładne i dotyczą pochodzenia stworzeń, zagrożenia jakie stwarzają, oraz – co najważniejsze – sposobów zwalczania.

   Poza wyżej wymienionymi, książka zawiera również kilka naprawdę ciekawych historyjek wplecionych między rozdziały, np. pewnej dość osobliwej miłości Johna Gregory’ego; czy mieszkającego z Nim bogina. Całość zwieńczona jest rozdziałem: „Przypadki tajemniczych zgonów w Hrabstwie” i jak sama nazwa wskazuje, dotyczy niewyjaśnionych spraw – dwie ostatnie są naprawdę dobre.

   „Bestiariusz Stracharza” jest uzupełnieniem serii „Kroniki Wardstone” i choć nie czytałem żadnego z jej licznych tomów, sprawił mi on niemałą frajdę. Jakby tego było mało, kusi mnie by zapoznać się z całą historią Gregory’ego. Całość jest napisana lekkim językiem i, jak zresztą podaje samo wydawnictwo, dzięki temu przypadnie do gustu nawet znacznie młodszym czytelnikom.

 Marek Syndyka

O autorze:

   Joseph Delaney mieszka w Lancashire, ma troje dzieci i siedmioro wnucząt. Jego dom leży w samym sercu krainy boginów, a w wiosce mieszka jeden z nich, zwany stukaczem, spoczywający pod stopniami domu nieopodal kościoła.

   Więcej o autorze (wywiad) można przeczytać na stronie Wydawnictwa Jaguar: LINK

 

  O ilustratorze:

   Julek Heller urodził się w 1944, Jego rodzice – uchodźcy z Polski – przybyli do Wielkiej Brytanii w 1947 roku. Obecnie mieszka w Londynie z żoną i czwórką dzieci.

   Zdobył sobie uznanie jako ilustrator, który w intrygujący sposób, a przy tym z niezwykłą precyzją potrafi ożywić mity i legendy. Autor ilustracji do nowej edycji „Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa.