KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

Batman, kim jest naprawdę ikona kultury popularnej?

Trzy albumy o Batmanie Najlepsze opowieści, Powrót Mrocznego Rycerza i Nawiedzony Rycerz są esencją historii o superbohaterze i jego skomplikowanych i mrocznych losach. Komiksy wydane nakładem Egmont Polska w sprzedaży już od 11 lipca.
Najlepsze opowieści to przegląd komiksowej twórczości z Batmanem w roli głównej, od nieco naiwnych historyjek z lat 40., po wyrafinowane próby zgłębiania psychiki bohatera. Idealny dla czytelników, którzy chcą poznać tę postać, jej ewolucję i różne style rysowników. Powrót Mrocznego Rycerza jest natomiast jednym z najważniejszych amerykańskich dzieł w historii komiksu. Wznowiony po dziesięciu latach album w nowym przekładzie Tomasza Sidorkiewicza to swego rodzaju punkt zwrotny w historii Batmana, to również jeden z albumów, który stał się inspiracją dla reżysera Mrocznego Rycerza Christophera Nolana, którego film już od 27 lipca w kinach. W albumie Nawiedzony Rycerz zapraszamy natomiast na trzy halloweenowe wieczory z Batmanem.

Oni wiele już widzieli i dokonywali czynów teoretycznie uznawanych za niemożliwe.
Nie są skłonni do bezustannego przechwalania się tym, że mogą zgniatać samochody, wyprzedzać wystrzeloną kulę, czy wyskakiwać w powietrze i już nie spadać. A skąd. Nie oni.
Oni nie muszą niczego udowadniać. Mają to już za sobą (…)
Byli tam.
W samym środku wydarzeń.
Wtedy.
To nie było tak dawno temu.
Mieliśmy kiedyś bohaterów.

A tym, którego kochamy najbardziej jest Batman.

Jaki pisze Frank Miller we wstępie do polskiego wydania Powrotu Mrocznego Rycerza (2002), miłość do Batmana - mentora z dzieciństwa, pchnęła go do próby przeniesienia superbohatera w czasie.
Udało mi się zaakceptować fakt, iż Spider Man jest młodszy od mojego braciszka. Ale Batman? Batman? Mój ukochany bohater lat dziecinnych? Ta niesamowita ojcowska postać? Czy naprawdę będę starszy od Batmana? To było nie do pomyślenia. Musiałem coś z tym zrobić.
Batman wciąż musiał pozostać dla nas wzorem. Prawdziwym szefem. Zdecydowany, obdarzony autorytetem. Nie jęczy. Nie rozczula się. Jest sprytny. Jest szlachetny. I co najważniejsze: jest wielki. Ma wielką pasję. Nawet ciążący mu smutek nie wywołuje depresji. A jego triumf jest iście olimpijski.
Frank Miller stworzył opowieść, która zmieniła oblicze amerykańskiego komiksu. Biorąc na warsztat superbohaterów z całą ich przeszłością i historią, pokazał, że komiksy z herosami nie muszą być niewyszukaną rozrywką. Ze starych, wytartych schematów stworzył nową jakość.


Mistrzowie Komiksu
Powrót Mrocznego Rycerza
wydanie II


Gotham City przyszłości to miasto pełne bezprawia i dekadencji. Dawni bohaterowie strzegący porządku zniknęli. Teraz ulicami rządzą groźne gangi. Podstarzały Bruce Wayne od dziesięciu lat nie wciela się w Batmana. Jednak gdy kontrolę nad miastem zamierza przejąć bezwzględny gang Mutantów, a komisarz Gordon musi odejść na emeryturę, Bruce Wayne wraca do gry i udowadnia, że Batman nie został wezwany na próżno.

Powrót Mrocznego Rycerza to dzieło, które w połowie lat 80. XX wieku zrewolucjonizowało sztukę komiksu. Frank Miller (autor serii Sin City i albumu 300) pokazał czytelnikom nową twarz Batmana oraz zaproponował sposób narracji niespotykany do tej pory w przygodach superbohaterów.

Scenariusz i rysunki: Frank Miller oraz Klaus Janson i Lynn Varley
Przekład: Tomasz Sidorkiewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 208 stron
Format: 170 x 260 mm
Cena: 89,99 zł
ISBN 978-83-237-4787-1
Język oryginału: angielski
Kategoria: komiks amerykański
Podkategoria: superbohaterowie


-----------------------------------
W Halloween 1944 roku miałem siedem lat. Załomotałem do drzwi jednego z domków jednorodzinnych w okolicy i, najlepiej jak umiałem, zaskrzeczałem upiornym głosem: „Cukierek albo psikus”. Drzwi otworzyły się nagle i jakiś wariat zaczął wymachiwać mi przed nosem bronią, krzycząc, że mnie zaraz zastrzeli. Przestraszyłem się nie na żarty, ale zamiast uciekać, rozpłakałem się.
Szaleniec był zaskoczony. Przestał krzyczeć i pokazał, że broń jest nienaładowana. To miał być żart – chciał przestraszyć halloweenowych przebierańców. Zawołał żonę. Obsypali mnie cukierkami, a przeprosinom nie było końca. Zszedłem z ich werandy obładowany smakowitościami. Ale kolana trzęsły mi się do końca dnia.
Halloween. Nieszkodliwa zabawa, choć – oprócz przebieranek i straszenia się – tkwi w niej złowieszczy potencjał: może zamienić się w coś rzeczywistego i porwać nas w podróż pełną lęków, z którymi musimy się zmierzyć, choć nie jesteśmy na to przygotowani. Takie doświadczenie może przyprawić siedmiolatka o mdłości, ale Batmanowi, postaci mrocznej i skomplikowanej, halloweenowy wieczór daje mnóstwo możliwości (…)
Archie Goodwin


Batman. Nawiedzony Rycerz
Trzy niepowiązane fabularnie opowieści o Halloween w Gotham City: Strachy, Szaleństwo i Duchy. Album wyróżnia nowoczesny rysunek i ciekawa koncepcja scenariusza, włączająca historię Batmana w krąg kultury wysokiej. Każdy z komiksów nawiązuje do znanego utworu literackiego, np.: inspiracją opowiadania Szaleństwo była „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla z ilustracjami Johna Tenniela, za Duchami zaś kryje się „Opowieść wigilijna” Karola Dickensa.
Prawdziwa uczta dla wszystkich wystraszonych w Halloween siedmiolatków wciąż tkwiących w dorosłych.


Scenariusz: Jeph Loeb
Rysunki: Tim Sale
Przekład: Tomasz Sidorkiewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 192 strony
Format: 170 x 260 mm
Cena: 89,99 zł
ISBN 978-83-237-4780-2
Język oryginału: angielski
Kategoria: komiks amerykański
Podkategoria: superbohaterowie



-----------------------------------


Nikt nie wie, kim jest Batman. Oczywiście, wszyscy jesteśmy przekonani, że Batmanem jest Bruce Wayne (oprócz tych chwil, gdy ktoś inny nosi jego charakterystyczny kostium), ale kim tak naprawdę jest Bruce Wayne? Czy to ponury mściciel z lat 30. XX wieku, zabawny zawadiaka z lat 40. i 50., czy też kiczowata ikona lat 60.? Zmęczony walką Mroczny Rycerz, przystojny gwiazdor filmowy czy też pełen werwy wojownik z kreskówki? Prawdę mówiąc, Batman jest każdym z nich – a nawet kimś więcej. Istnieje tyle różnych odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie ma drugiej postaci, która stałaby się bohaterem tak wielu opowieści (…)
Kiedy Batman po raz pierwszy pojawił się na łamach 27. numeru Detective Comics (maj 1939 r.), był tylko przejaskrawioną wersją postaci od dawna zakorzenionej w kulturze popularnej: zamożnym lekkoduchem, który w przebraniu walczy ze zbrodnią i niesprawiedliwością. Archetyp arystokraty występującego w obronie zwykłych ludzi był szeroko rozpowszechniony w literaturze, gdzie na łamach pulpowych magazynów w imię dobra walczyły takie postaci jak Zorro, Cień (The Shadow), The Spider (Pająk), Phantom Detective (Widmowy Detektyw), a nawet The Bat (Nietoperz).

Scenarzysta pierwszych opowieści o Rycerzu, Bill Finger, przyznał, że wspomniani bohaterowie mieli wpływ na powstanie Batmana, natomiast jego współpracownik, rysownik Bob Kane, twierdził, że został zainspirowany sukcesem pierwszego superbohatera – Supermana, stworzonego przez Siegela i Shustera. Dzięki nim powstał najsłynniejszy zamaskowany mściciel.


Batman. Najlepsze opowieści
Dwanaście najlepszych opowieści o Batmanie, jakie kiedykolwiek powstały. Każdy fan Mrocznego Rycerza musi mieć ten album na swojej półce. To właśnie dzięki tym historiom przez ponad 70 lat niezliczone rzesze czytelników poznawały legendę Rycerza z Gotham! Wybrane przez redaktorów DC Comics utwory ukazują ewolucję komiksów o Batmanie – od nieco naiwnych, sensacyjnych historyjek po nowsze: brutalne, niejednoznaczne i oddające lęki współczesnego człowieka.

W albumie zamieszczono prace największych sław komiksu amerykańskiego: Boba Kane’a, Billa Fingera, Sheldona Moldoffa, Dicka Giordano, Danny’ego O’Neila, Neala Adamsa, Steve’a Engleharta, Marshalla Rogersa, Franka Millera, Dicka Spranga, Mike’a W. Barra, Alana Davisa, Marka Millara, Devina Graysona.

Najlepsze opowieści otwiera wstęp Lesa Danielsa, w którym znany pisarz opowiada historię komiksowych opowieści o Batmanie.

Scenariusz: Bill Finger, Frank Robbins, Danny O’Neil, Mike W. Barr, Mark Millar, Devin Grayson
Rysunki: Bob Kane, Dick Giordano, Sheldon Moldoff, Neal Adams, Marshall Rogers, Frank Miller, Alan Davis, Steve Yeowell, Roger Robinson
Przekład: Tomasz Sidorkiewicz
Oprawa: twarda
Objętość: 192 strony
Format: 170 x 260 mm
Cena: 89,99 zł
ISBN 978-83-237-4775-8
Język oryginału: angielski
Kategoria: komiks amerykański
Podkategoria: superbohaterowie