KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
ANNE RICEAnne Rice

Jedna z najsławniejszych kobiet zajmujących się pisaniem opowieści gotyckich, neogotyckich i innych temu podobnych. Urodziła się w Nowym Orleanie w 1941 roku, jako Howard Allen O'Brien - jednak, nie myślcie sobie, że urodziła się, jako mężczyzna, imię odziedziczyła po prostu po ojcu, jednak już pierwszego dnia w szkole zapytana o to jak się nazywa odparła, iż Anne - i tak już zostało. Już, jako dziecko autorka posiadała ogromną wyobraźnię, często odwiedzała opuszczone domostwa w nadziei, że spotka tam ducha. Jej mama natomiast często opowiadała jej o wampirach. To dzięki tym opowieściom Anne, zaraz po uzyskaniu tytułu magistra postanowiła zacząć pracować nad swoim warsztatem literackim i stworzyła postać młodego reportera przeprowadzającego wywiad z wampirem. Wtedy też pisarka opublikowała swoje pierwsze opowiadanie Czwarty października 1948. Po tragicznej śmierci chorej na białaczkę córeczki, małżeństwo Anne Rice przezywało kryzys, a sami małżonkowie topili smutki w alkoholu, jednak udało im się otrząsnąć po tej tragedii i tak kobieta znów uwierzyła, iż jej powołaniem jest pisarstwo i temu postanowiła oddać się bezgranicznie. W pewnym stopniu książka Wywiad z wampirem, jest opisaniem jej rzeczywistości poprzez fantazję. Powieść ukazała się w 1976 roku i w ciągu pierwszego roku zarobiła prawie milion dolarów. Anne Rice została, także autorką scenariusza do filmowej adaptacji wyżej wspomnianej książki. Kolejne powieści, które wydała nie powtórzyły sukcesu Wywiadu z wampirem. Wtedy to autorka postanowiła spróbować swoich sił w powieści erotycznej - z tego gatunku do tej pory ukazały się jej cztery książki.


Anne Rice przez długi czas pozostawała ateistką, jednak postanowiła nawrócić się i w 2005 roku wydała oświadczenie, iż od tej pory będzie pisać tylko dla Boga, i nigdy więcej nie cofnie się do pisania powieści o wampirach. Choć według mnie jest to dosyć ekscentryczne podejście do kwestii wiary to pozostaje mi tylko uszanować jej decyzję.


Dotychczas Ann Rice jest autorką wielu książek i kilku scenariuszy miejmy nadzieje, że mimo odejścia od tematyki wampirycznej będziemy mieli okazje czytać jej nowe powieści jeszcze długo. To jej zawdzięczamy odrodzenie się wampira i spojrzenie na niego świeżym okiem. To dzięki niej wampir stał się piękny i namiętny. Rice pisała także o czarownicach i o duchach, któż, więc może odgadnąć, jakie inne niespodzianki szykuje dla swoich czytelników?


Książki, jakie dotychczas napisała:


Cykl Kroniki wampirów
1.    Interview with the Vampire
2.    The Vampire Lestat
3.    The Queen of the Damned
4.    The Tale of the Body Thief
5.    Memnoch The Devil
6.    The Vampire Armand
7.    Merrick
8.    Blood and Gold)
9.    Blackwood Farm
10.    Blood Canticle
Cykl Nowe kroniki wampirów
1.    Pandora
2.    Vittorio the Vampire
Cykl Dzieje czarownic z rodu Mayfair
1.    The Witching Hour
2.    Lasher
3.    Taltos
Trylogia Śpiąca Królewna
1.    The Claiming of Sleeping Beauty, jako A. N. Roquelaure
2.    Beauty's Punishment, jako A. N. Roquelaure
3.    Beauty's Release, jako A. N. Roquelaure
Trylogia Chrystus Pan
1.    Christ the Lord: Out of Egypt
2.    Christ the Lord: Road to Cana
Cykl Songs of the Seraphim
1.    Angel Time
2.    Of Love and Evil
Pozostałe powieści
-    The Feast of All Saints
-    Cry to Heaven
-    Exit to Eden jako Anne Rampling
-    Belinda, jako Anne Rampling
-    The Mummy: or Ramses the Damned
-    Servant of the Bones
-    Violin
Opowiadania
-    October 4th, 1948
-    Nicholas and Jean
-    The Master of Rampling Gate

Anne Rice autorką bestsellerowego cyklu "Kroniki wampirów" (Wywiad z wampirem, Wampir Lestatd, Królowa potępionych) oraz serii książek o czarownicach Mayfair. Stworzyła również serię erotyków o Śpiącej Królewnie, opublikowaną w 1983 roku pod pseudonimem A.N. Roquelaure. Na trylogię składają się tytuły: Przebudzenie Śpiącej Królewny, Kara dla Śpiącej Królewny i Wyzwolenie Śpiącej Królewny. Dwie powieści - Exit to Eden i Belinda - sygnowała pseudonimem Anne Rampling. Mumia rozpoczyna kolejny cykl, którego literackim bohaterem jest Ramzes Przeklęty.

OFICJALNA STRONA:

RICE

 

SŁUGA KOŚCI - Anne Rice
KREW i ZŁOTO - Anne Rice
OPOWIEŚĆ O ZŁODZIEJU CIAŁ - Anne Rice
GODZINA CZAROWNIC - Anne Rice
KRÓLOWA POTĘPIONYCH - Anne Rice
WYWIAD Z WAMPIREM - Anne Rice
WAMPIR VITTORIO - Anne Rice
WAMPIR LESTAT - Anne Rice
WAMPIR ARMAND - Anne Rice
TALTOS - Anne Rice
POSIADŁOŚĆ BLACKWOOD - Anne Rice
PANDORA - Anne Rice
MERRICK - Anne Rice
MEMNOCH DIABEŁ - Anne Rice
LASHER - Anne Rice
KRWAWY KANTYK - Anne Rice
KRZYK W NIEBIOSA - Anne Rice