KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL
patronaty.jpg (2614 bytes)
WITAJ W SERWISIE KOSTNICA

FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI

RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

Rick-350.jpg (12791 bytes)Rick Grimes (Andrew Lincoln)
Rick Grimes to zastępca szeryfa z małego miasteczka w stanie Georgia. Został ranny w czasie służby i kiedy wybuchła epidemia zombi znajdował się w stanie śpiączki. Po przebudzeniu, bez nikogo wokół, wyrusza na poszukiwanie swojej żony Lori i syna Carla. W drodze odkrywa co stało się na świecie. Rick to zwyczajny facet – bystry, spokojny, po prostu dobry przyjaciel i ojciec, który jednak ma wady. Większość problemów postrzega w kategoriach czarne versus białe i często uparcie trzyma się swojego moralnego kodu, co sprawia, że nie zawsze podejmuje właściwe decyzje. Od wielu lat przyjaźni się ze swoim partnerem, Shanem, a ich koleżeństwo bierze za pewnik. Rick jest wdzięczny Shane’owi za opiekę nad swoją rodziną po tym, jak zapadł w śpiączkę, ale nie ma pojęcia, że jego partner w tym czasie zaczął sypiać z Lori. Rick jest naturalnym przywódcą, kimś do kogo zwrócą się ci, którzy przeżyli w chwili kryzysu, pewnym swojej roli, nawet gdy czasami powątpiewa w siebie samego. Jednakże jego przemożna potrzeba czynienia dobra i chronienia tych, którzy nie są się w stanie sami obronić, odciąga go od rodziny, powodując rysy i napięcia w jego małżeństwie i relacjach z synem.

Shane-350.jpg (13351 bytes)Shane Walsh (Jon Bernthal)
Shane to partner Ricka w departamencie szeryfa i jego najlepszy przyjaciel od czasów szkoły średniej. Kiedy wydarzyła się apokalipsa, a Rick tkwił w śpiączce, Shane pomógł uratować Lori i Carla, zabierając ich z małego miasteczka i wyruszając w stronę Atlanty. Krótko po ewakuacji, zaczyna mieć romans z Lori. Gdy w grupie ocalałych z Atlanty pojawia się Rick, Lori każe Shane’owi trzymać się z dala od swojej rodziny, mając mu za złe, że przekonał ją, iż jej mąż nie żyje. W istocie Shane był ostatnią osobą, która widziała Ricka w szpitalu, ale opuścił budynek wierząc, że ten nie żyje i dręczy go poczucie winy, że go tam zostawił. Shane stał się faktycznym liderem grupy ocalałych. Jednak po powrocie Ricka, jego wpływy maleją, co powoduje coraz więcej napięć między partnerami.

 

Lori-350.jpg (12922 bytes)

Lori Grimes (Sarah Wayne Callies)
Wierząc, że jej mąż Rick nie żyje, Lori razem z synem Carlem, udaje się razem z Shanem w stronę Atlanty, licząc, że on zapewni im bezpieczeństwo. Krótko potem, oboje zaczynają ze sobą romansować, ale Lori kładzie temu kres po powrocie Ricka z Atlanty. Wściekła na Shane’a, że powiedział jej, iż Rick nie żyje, ostrzega go, żeby trzymał się z dala od niej i jej rodziny. Wyjątkowo współczująca i empatyczna, Lori stanowi emocjonalne oparcie dla grupy ocalałych. Gdy cały świat pogrąża się w chaosie, Lori trzyma się kurczowo swojego człowieczeństwa i walczy o zachowanie przyzwoitości oraz codziennych rytuałów, oferując wsparcie każdemu, w miarę jak staje w obliczu osobistej tragedii. Przede wszystkim jednak jest opiekuńczą matką, zdesperowaną by chronić syna i bardzo nieufną w stosunku do tych, którzy starają się do niego zbytnio zbliżyć. W miarę upływu czasu Lori zaczyna kwestionować siebie i swoje związki z innymi.

Carl-350.jpg (13617 bytes)

Carl Grimes (Chandler Riggs)
Carl ucieka z małego miasteczka, w którym mieszkał razem ze swoją mamą, Lori i najlepszym przyjacielem swojego taty, Shanem. To miły chłopiec, dociekliwy i inteligentny, ale cichy, zmagający się z potrzebą zachowania niewinności i poradzeniem sobie ze stratą. Pod nieobecność Ricka, chłopiec przywiązuje się do Shane’a, który staje się dla niego zastępczym ojcem. Carl uwielbia Ricka i wierzy, że ten jest niezniszczalny. Jego najbliższą przyjaciółką w obozie jest Sophia, córka Carol. Bawi się również z dziećmi Moralesów, z którymi musi się pożegnać, gdy grupa się rozdziela, co jest dla niego kolejnym bolesnym rozstaniem.

 

Glenn-350.jpg (13299 bytes)

Glenn (Steven Yeun)
Glenn spotyka Ricka podczas jednego ze swoich częstych wypadów do Atlanty, w poszukiwaniu bardzo potrzebnych zapasów, które mają utrzymać obóz ocalałych. W pełni zdaje sobie sprawę z wyjątkowego niebezpieczeństwa tych misji, ale z powodu swojego młodego wieku chętnie podejmuje się tego ryzyka. Kiedyś zarabiał dostarczając pizzę i jego znajomość każdego skrótu w mieście okazuje się wyjątkowo przydatna dla poszukiwawczych potrzeb grupy. Młody i zaradny Glenn stoi twardo na ziemi i wykazuje wielkie współczucie i człowieczeństwo, poświęcając swój czas i ryzykując by pomóc w uratowaniu Ricka, kompletnie mu obcej osoby. Pomimo potworności jakich był świadkiem, zachowuje młodzieńczy entuzjazm dla życia i jego niespodziewanych przyjemności. Glenn jest integrralną częścią obozu, wykazując głębię i uczucia, gdy grupa doświadcza druzgocącej tragedii.

 

Dale-350.jpg (13812 bytes)Dale (Jeffrey DeMunn)
Dale planował spędzić emeryturę podróżując po kraju z ukochaną żoną Irmą w swoim kamperze, ale ta zmarła na raka zanim udało im się zrealizować to marzenie. Podróżując samotnie spotyka Andreę i Amy, w momencie gdy wydarza się apokalipsa, i zabiera je ze sobą. Jego wiek, pełne spokoju doświadczenie życiowe oraz kamper stanowią rdzeń, wokół którego wytworzyła się mała społeczność ocalałych. Jest mądry, czasami przenikliwy i odgrywa rolę szanowanego seniora w grupie, chociaż bywa zadziorny i nie obawia się mówić tego co myśli oraz wytykać innym popełnione błędy. W miarę upływu czasu Dale, Andrea i Amy zaczynają tworzyć małą jednostkę rodzinną, a on zaczyna zdawać sprawę, że czas spędzany w towarzystwie dziewcząt pomaga mu powrócić do życia w sposób jakiego się nie spodziewał. Po odejściu żony, dzieki nim ma kogoś kim może się znów opiekować i wielce cieszy go fakt, że jeszcze na kimś może mu tak bardzo zależeć. Dale jest raczej samowystarczalny, zawsze pilnie obserwuje zmieniającą się dynamikę pomiędzy członkami społeczności ocalałych, szczególnie relacje Ricka i Shane’a.

Andrea-350.jpg (14080 bytes)

Andrea (Laurie Holden)
Kiedy doszło do apokalipsy, Andrea – odnosząca sukcesy prawniczka specjalizująca się w prawach człowieka, mieszkająca na Florydzie, odwoziła swoją młodszą siostrę Amy z powrotem na jej uczelnię. Zostały pozostawione same sobie w Atlancie, gdzie uratował je Dale. Od tej pory zamieszkały z nim i innymi ocalałymi w obozie. Andrea jest inteligentna, ostrożna i bardzo opiekuńcza w stosunku do młodszej siostry, z którą nie zawsze łączyły ją bliskie stosunki. Mając za sobą wiele lat, które je rozdzieliły, Andrea straciła wiele ważnych momentów z życia Amy, a ich wspólna podróż miała być próbą nawiązania i pogłębienia więzi. Żyjąc w napięciu w nowym świecie. siostry zbliżyły się do siebie, chociaż tendencje Andrei do odgrywania starszej siostry nadal się objawiają, co czasami denerwuje Amy. Andrea, która nigdy nie uchyla się od wyzwania lub walki, jest uparta, ma własne zdanie i przede wszystkim zależy jej na bezpieczeństwie Amy. Dziewczyny nie mają pojęcia co stało się z ich rodzicami, ale Andrea nie spodziewa się, że nadal żyją, więc usiłuje się twardo trzymać jako jedyna rodzina, która pozostała Amy. Ma naturalny talent do posługiwania się bronią palną i w miarę rozwoju wypadków staje się jednym z największych obrońców wszystkich zamieszkałych w obozie. By ratować innych, musi zabić siostrę, która po ataku zamienia się w zombie.

Sezon 1

1. Days Gone Bye
2. Guts
3. Tell It to the Frogs
4. Vatos
5. Wildfire
6. TS-19

Sezon 2

1. Miles Behind Us
2. Bloodletting
3. Save the Last One
4. Cherokee Rose
5. Chupacabra
6. Secrets
7. Pretty Much Dead Already
8. Nebraska
9. Triggerfinger
10. 18 Miles Out
11. Judge, Jury, Executioner
12. Better Angels
13. Beside the Dying Fire

Sezon 3

1. Seed
2. Sick
3. Walk with Me
4. Killer Within
5. Say the Word
6. Hounded
7. When the Dead Come Knocking
9. The Suicide King
10. Home
11. I Ain't a Judas
12. Clear
13. Arrow on the Doorpost
14. Prey
15. This Sorrowful Life
16. Welcome to the Tombs

Sezon 4

1. 30 Days Without an Accident
2. Infected
3. Isolation
4. Indifference
5. Internment
6. Live Bait
7. Dead Weight
8. Too Far Gone
9. After
10. Inmates
11. Claimed
12. Still
13. Alone
14. The Grove
15. Us
16. A

 

 


Daryl Dixon (Norman Reedus)

Zgryzoty, przez które przeszedł Daryl wraz z innymi sprawiły, że ten kiedyś samotnik zintegrował się z pozostałymi i jest teraz ważnym członkiem grupy. Jego umiejętności przetrwania, uliczny spryt i lojalność sprawiły, że stał się w naturalny sposób prawą ręką Ricka. Grupa jest nową rodziną Daryla, ale nie oznacza to wcale, że jego stara odeszła na dobre.

 

 

Merle Dixon (Michael Rooker)

Po pokonaniu makabrycznej przeszkody, z której udało mu się wyjść cało i prawie bez szwanku, Merle został wzięty pod skrzydła silnej postaci – Gubernatora. W Woodbury, wojownicza natura Merle’a pomogła mu wznieść się w szeregach i stać się zastępcą Gubernatora. Życie w Woodbury bardzo mu pasuje, ale krąży w nim również krew Dixonów. Po czyjej stronie stanie, jeśli przyjdzie mu wybierać pomiędzy obecnym życiem a swoim bratem?

 

 

T-Dog (Irone Singleton)

W miarę upływu czasu, T-Dog staje się coraz bardziej zintegrowany z grupą, udowadniając, że jest wartościowym członkiem zespołu. Oprócz siły i poczucia humoru, T-Dog jest symbolem człowieczeństwa i dobroci – a cechy te są bardzo potrzebne w tym złowieszczym świecie.

 

 

Maggie Greene (Lauren Cohan)

Maggie i Glenn bardzo się do siebie zbliżyli, a ich związek jest dla wszystkich jak światło w tunelu w apokaliptycznym świecie, który wydaje się skąpany w ciemności. W spokojniejszych chwilach, Maggie z miłością opiekuje się swoim ojcem Hershelem i siostą Beth. W terenie wykazuje siłę, która zaskakuje wszystkich. Ale każdy ma swoje ograniczenia, a Maggie będzie musiała zmierzyć się z własnymi.

 

 

Hershel Greene (Scott Wilson)

Nie zgadzając się kiedyś z metodami Ricka i wierząc nawet, że zombie cierpiały na dającą się wyleczyć chorobę, Hershel jest obecnie głęboko oddany Rickowi i jego grupie. Jego doświadczenie i serce sprawiają, że pełni rolę ojca nie tylko dla Maggie i Beth, ale dla całej grupy.

 

 

Beth Greene (Emily Kinney)

Beth przeszła daleką drogę od czasu kiedy rozpacz związana ze śmiercią matki i jej przerażająca reanimacja prawie doprowadziły dziewczynkę do samobójstwa. Trzyma się blisko swojego ojca, Hershela i siostry, Maggie, a bycie prawie w tym samym wieku co Carl, ułatwiło jej zaprzyjaźnienie się z chłopcem.

 

 

Carol Peletiere (Melissa McBride)

Carol zaczęła otrząsać się z olbrzymiego bólu po stracie córki i stała się bardziej zadziorną i niezależną kobietą niż była kiedykolwiek w całym swoim życiu. Znajduje w sobie siłę, by dalej trwać i zyskuje nowo odkryte poczucie humoru.

 

 


Gubernator (David Morrissey)

Gubernator to charyzmatyczny przywódca Woodbury, sprawiającej wrażenie utopijnej społeczności, otoczonej barykadą ścian, które zbudował od podstaw. Ochrania obywateli Woodbury przed zombie i zapewnia im schronienie, jedzenie, ubrania i co prawdopodobnie najważniejsze coś, co przypomina jak to było na świecie zanim pojawiły się żywe trupy.

 

 

Michonne (Danai Gurira)

Michonne to tajemnicza nieznajoma, która uratowała Andreę przed zombie używając do tego samurajskiego miecza. Będąc odbiciem kultowej postaci z komiksów Roberta Kirkmana, jest cichym, ale zaciekłym wojownikiem. Ona i Andrea poznają się na drodze, ale ich relacja zostanie poddana próbie, gdy zabrane zostaną do Woodbury przez Gubernatora.

 

 

 

 

OBSADA:

Andrew Lincoln jako Rick Grimes
Laurie Holden jako Andrea
Jon Bernthal jako Shane Walsh
Sarah Wayne Callies jako Lori Grimes
Steven Yeun jako Glenn Rhee
Jeffrey DeMunn jako Dale Horvath
Chandler Riggs jako Carl Grimes
Madison Lintz jako Sophia Peletier
Melissa McBride jako Carol Peletier
IronE Singleton jako Theodore ''T-Dog'' Douglas
Emily Kinney jako Beth Greene
Lauren Cohan jako Maggie Greene
Scott Wilson jako Harshel Greene
Danai jako Michonne
David Morrissey - Gubernator
Michael Rooker - Merle Dixon