KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

UPADŁE ANIOŁY - Graham Masterton

O tym, że Kościół katolicki nie jest wolny od homoseksualistów i pedofilów a celibat jest tylko pustym frazesem wszyscy wiedzieli od  dawna. Był to jednak temat tabu. Watykan wszystkiemu zaprzeczał i skutecznie tłumił wszelkie oskarżycielskie głosy. Nie zgłaszał informacji o dokonanych przestępstwach, wywierał presje na ofiarach i nakazywał milczenie. Przez wiele lat obowiązywał  Crimen sollicitationis - dokument, który przewidywał automatyczną ekskomunikę dla osób, publicznie ujawniających przestępstwo seksualne duchownego.

Obecnie sytuacja ma się zgoła inaczej. Kościół stracił swoją silną pozycje i nie jest już w stanie zamknąć ofiarom ust. Coraz więcej ludzi wyznaje, że w dzieciństwie padli ofiarą molestowania przez duchownych. Media nagłaśniają sprawy i drażą temat. W końcu sam Kościół katolicki musiał przyznać, że takie sytuacje mają miejsce. Papież oficjalnie przeprosił ofiary.

Dlaczego piszę o tym wszystkim? Otóż jeden z najsłynniejszych współcześnie autorów horrorów i thrillerów  Graham Masterton swoją najnowszą książkę osnuł wokół tematu dwulicowości i nadużyć w Kościele. „Upadłe anioły” to mocna i bezkompromisowa  powieść. To znakomity trzymający od pierwszej do ostatniej strony w napięciu thriller.

Irlandia, hrabstwo Cork. Dochodzi do porwania księdza. Duchowny jest przetrzymywany, poddawany okrutnym torturom, na następnie wykastrowany i uduszony struną od harfy. Bezwzględność oprawcy szokuje policję. Stróże prawa pragną jak najszybciej złapać mordercę.    

Do sprawy zostaje przydzielona  komisarz Katie Maguire, jednak brak dowodów utrudnia dochodzenie. Wkrótce dochodzi do kolejnych porwań i okrutnych zbrodni. Policja odkrywa, że wszystkie ofiary kilkanaście lat temu były oskarżone o seksualne wykorzystywanie dzieci. Czyżby mordercą był człowiek, który chce pomścić krzywdy? Cz molestowanie dzieci jest  największą zbrodnią duchownych? 

„Upadłe anioły” dają czytelnikowi dokładny ogląd  wydarzeń. Rozdziały, w których morderca torturuje swoje ofiary przeplatają się z opisującymi działania policji. Pierwsze z nich są pełne przemocy i brutalności. Masterton szczegółowo i bardzo obrazowo opisuje tortury, którym poddawani są księża: strapaddo, kastrowanie, zeszczycie w brzuchu szczura, który wygryza wnętrzności, czy umieszczenie rozrywającego ciało na strzępy ładunku wybuchowego to tylko niektóre z nich. I wyłania się obraz kata, psychopaty, który nie tylko pragnie pomścić swoje krzywdy, ale który chce zgotować duchownym piekło na Ziemi.

Obok rozdziałów prezentujących czyny morderców znajdują się te, które ukazują proces prowadzenia śledztwa oraz przybliżają nam postać pani komisarz. Fani twórczości Mastertona zapewne spotkali się już z Katie Maguire i wiedzą czego się mogą po niej spodziewać. Inteligentna, przenikliwa, oddana pracy. Znakomita policjantka, która chociaż pracuje w środowisku zdominowanym przez facetów nie chce  udawać jednego z nich. Jest bardzo kobieca i świadoma swoich wdzięków.

Prowadzone przez policje śledztwo nie należy to najłatwiejszych a to za sprawą postawy Kościoła.

I tu Masterton demaskuje obłudę i fałsz kleru. Pokazuje duchownych, którzy kłamią i oszukują. Wielebny Kelly regularnie uprawia seks z dziennikarką i mimo że jest świadomy kto stoi za serią porwań, za wszelką cenę nie chce dopuścić aby prawda wyszła na jaw.

„Upadłe anioły” nie czytałam lecz z zachłannością pochłonęłam. Nie potrafiłam się od lektury oderwać. Niektórzy zarzucali pisarzowi, że jego ostatnie powieści były słabe, że stępił pazury.

W „Upadłych aniołach” można odnaleźć dawnego, dobrego Mastertona. Książka mocna, dla mnie rewelacja. Gorąco polecam.

 

ZAJĄC

 

 

UPADŁE ANIOŁY

Graham Masterton

Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 2012

Liczba stron: 400