KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
TRUPIA FARMA - Bill Bass, John Jefferson

OPIS:

Najbardziej niesamowita farma świata, miejsce, które zrewolucjonizowało współczesną kryminalistykę. PREMIERA 8 MARCA WYDAWNICTWO ZNAK

Zapraszamy w leśne ostępy Tennessee. Na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki: zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. To słynna Trupia Farma, wyjątkowy projekt naukowy Billa Bassa, który bada, co dzieje się z ludzkimi ciałami po śmierci, gdy natura bierze sprawy w swoje ręce.
Jak blisko trzeba być rozkładającego się ciała, żeby je poczuć?
Gdzie ciało rozkłada się dłużej: w ciężarówce czy na tylnym siedzeniu samochodu?
W jaki sposób ślady małych owadów przyczyniły się do wysłania na krzesło elektryczne pewnego „morderczego” staruszka?
Bill Bass zabiera nas w przyprawiającą o ciarki na plecach podróż po zakątkach Trupiej Farmy, miejsca, które zrewolucjonizowało współczesną medycynę sądową. Nie tylko odkrywa przed nami fascynujące tajemnice ludzkich zwłok, ale też opowiada o swych najbardziej pasjonujących śledztwach.

Książka dla miłośników seriali CSI: Kryminalnych zagadek oraz Kości.
[fragment]


„Chyba jest ze mną coś nie tak, ale lektura tej książki naprawdę sprawiła mi dużą przyjemność”.
Mary Roach

”William Bass wprowadza czytelników w hermetyczny świat kryminalistyki, w którym zmarli opowiadają swoje historie. Książka godna polecenia zarówno dla specjalistów, jak i laików!”
Andrzej Czubak - antropolog sądowy, polski „detektyw kości”, rozwikłał m.in. zagadkę czaszki uważanej dotąd za należącą do Jana Kochanowskiego

 

RECENZJA

W Kostnicy rzadko mamy do czynienia z literaturą faktu, przedstawiającą prawdziwe wydarzenia, gdyż skupiamy się jak każdy wie na powieściach od horroru poprzez thriller, fantastykę kończąc na kryminałach.  Wiele z tych powieści czerpie całymi garściami z życia codziennego, bo jak wiecie to właśnie życie pisze te najlepsze, najbardziej zaskakujące i często najmroczniejsze scenariusze.

W przypadku Trupeij Farmy mamy właśnie do czynienia z prawdziwą opowieścią jednego z najsłynniejszych antropologów kryminalnych na świecie Bill’a Bass’a. To właśnie on jest twórcą słynnej Trupiej Farmy, o której wielu z was pewnie słyszało.  Tytułowa Trupia Farma to miejsce stworzone przez Bill’a Bass’a w celu prowadzenia badań nad rozkładem ludzkich zwłok. Na terenie potocznie nazwanym farmą przy Wydziale Antropologii,  Uniwersytetu Tennessee przechowywane i badane są zwłoki podczas rozkładu w różnych warunkach. Pracownicy Trupiej Farmy zakopują je w płytkich grobach, umieszczają w samochodach czy też zanurzają w wodzie wszystko po to by prowadzić liczne obserwacje i badania.  W książce przedstawiona jest cala historia Trupiej Farmy oraz jednocześnie rozwój antropologii kryminalnej.

Wydawca reklamuje, iż jest to książka dla miłośników CSI: Kryminalnych zagadek oraz Kości i jest to jak najbardziej trafne hasło, choć pozycja ta trafi na pewno do szerszego grona odbiorców. Trupia Farma i badania przeprowadzane na niej zrewolucjonizowały kryminalistykę, ale też wzbogaciły scenariusze filmów i stały się inspiracją dla wielu pisarzy. Bass przedstawia historie badań zwłok w różnych sprawach kryminalnych, których wyjaśnienie i przebieg są zaskakujące równie mocno jak najlepsza powieść.

Myślę, że Trupia Farma nie jest pozycją dla każdego gdyż opisy rozkładu ludzkiego ciała mogą być zbyt „ciężkie”, jednak dla tych, którzy sięgną po lekturę około 340 stronicowej powieści będzie to niezapomnianie przeżycie. Po pierwsze dowiecie się sporo  o ludzkim ciele a po drugie przekonacie się sami jak wiele twórcy czerpią z prawdziwego życia.

KK+

 

Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie

Tłumaczenie: Janusz Ochab

Broszurowa ze skrzydełkami
Wydanie: pierwsze
W sprzedaży od: 2012-03-08
ISBN: 978-83-240-1656-3
Opracowanie graficzne: Magda Kuc

Rok wydania: 2012
Format: 144x205
Ilość stron: 344
Wydawnictwo: Znak literanova
Cena detaliczna: 37,90 zł

RECENZJA II

„Ciało się rozkłada, kości pozostają. Ciało zapomina i wybacza dawne urazy; kość może się zagoić, ale zawsze pamięta: upadek z dzieciństwa, bijatykę w barze, uderzenie rękojeścią pistoletu w skroń, ostrze wbite między żebra. Kości zatrzymują takie chwile, utrwalają i pokazują każdemu, kto ma dość wiedzy i doświadczenia, by dojrzeć to bogactwo danych, by usłyszeć cichy szept zmarłych.”

Dla większości ludzi nie ma znaczenia, co dzieje się z ciałem po śmierci. Człowiek po prostu umiera i wraz z jego cielesnością kończy się jego ziemski padół, jednak dla niektórych instytucji i naukowców rozkład ludzkiego ciała stanowi bardzo ważną kopalnię wiedzy, którą można wykorzystać m.in. do ustalenia tożsamości bądź odkrycia przyczyny śmierci.

Wiele takich zagadnień możemy prześledzić sami czytając książkę ,,Trupia Farma’’ Williama M. Bassa i Jona Jeffersona. Tytułowy obszar, to w rzeczywistości sądowe laboratorium znajdujące się w Knoxville w stanie Tennessee. Głównym jego założycielem, wykładowcą, promotorem i pomocnikiem wszelkich służb specjalnych jest profesor antropologii sądowej Bill Bass. W swoim zawodzie widział on już wiele różnorodnych ciał rozdętych, rozszarpanych, spalonych, rozpuszczonych, zmumifikowanych itp., lecz nigdy nie potrafił ustalić z dokładną precyzją odpowiedniego czasu śmieci. Ciało ludzkie przecież całkiem inaczej ulega zniszczeniu będąc np. w wodzie, na słońcu, w budynku czy na otwartej przestrzeni, dlatego w tym celu Bill stworzył pierwszy na świecie projekt badawczy polegający na umieszczaniu ludzkich zwłok w różnych miejscach i warunkach atmosferycznych, by na bieżąco śledzić jego stadium rozkładu. I tak oto stopniowo krok po kroku badania Bassa odmieniły oblicze medycyny sądowej…

Szczerze muszę napisać, iż miałam bardzo wielkie wymagania względem ,,Trupiej Farmy’’. Jako wierna i zagorzała fanka serialu ,,Kości’’ oraz ,,CSI: Kryminalne zagadki’’ oczekiwałam od tej książki czegoś bardziej wzniosłego i emocjonującego. Niestety zawiodłam się na całej linii.

Dzieło Billa Bassa, to swego rodzaju na wpół dokumentalna opowieść. Autor opisuje początki powstawania farmy, jego rozwój oraz owoce poszczególnych badań.  Na przykładzie  przytaczanych spraw pokazuje swoje zawodowe sukcesy i porażki podczas danego śledztwa. Od czasu do czasu profesor porusza również kwestię prywatnego życia opowiadając o swej rodzinie, dzieciach, trzech żonach oraz przyjaciołach, studentach i współpracownikach. To wszystko z pozoru wydaje się ciekawe i interesujące, lecz mnie osobiście bardzo nużyło. Czułam się jak na długich wykładach i momentami odczuwałam senność i apatię. Zdecydowanie zabrakło mi w tej książce dynamicznej akcji i bardziej rozbudowanych dialogów. Miałam również nadzieję, że poznam na trupiej farmie szczegółowy proces rozkładu ciał, lecz nie było mi dane tego doświadczyć. Autor skupił się przede wszystkim na krótkim opisie danego śledztwa, by następnie w nieskończoność uświadamiać czytelnika o stanie kości, przebiegu badań i końcowych wynikach swej pracy. Niby to wszystko jest interesujące, lecz mnie niestety nie powaliło na kolana. Spodziewałam się nieco drastyczniejszych opisów i porażających historii. Widocznie przez nagminne czytanie horrorów uodporniłam się na wszelkie łagodniejsze ,,smaczki’’.

Komu mogę polecić ,,Trupią Farmę’’? Myślę, że miłośnicy kryminałów oraz osoby zainteresowane dziedziną antropologii znajdą tu coś dla siebie. Dla mnie dzieło Billa Bassa było zbyt spokojne i monotonne, lecz to jest moje zdanie. Może ktoś z was będzie miał inne, dlatego chętnych zapraszam do przeczytania powyższej książki.

 

CYRYSIA

 

Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie


Bill Bass, Jon Jefferson

Tłumaczenie: Janusz Ochab
Tytuł oryginału: Death’s Acre
Wydawnictwo: Znak literanova
Data wydania: marzec 2012
ISBN: 978-83-240-1656-3
Liczba stron: 344