KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
STRAŻNICY HISTORII: Nadciaga Burza - Damian Dibben

Ilość stron: 328
Wyd. Egmont
Ocena: 4,5/6
* s. 81


„Historia zmienia się nieustannie. Nie jest jak prosta linia. To raczej skomplikowana, wciąż ewoluująca struktura”.*

Jeżeli sądzisz, że czas jest stałym punktem w którym się znajdujemy, to jesteś w ogromnym błędzie. Można nim nie tylko dowolnie manipulować, ale też cofnąć się i zmieniać według uznania.

Taką zdolność posiadają wybrańcy zrzeszeni w Tajnej Służbie Strażników Historii. Jednym z nich jest nastoletni Jake, z pozoru chłopak jakich wielu: nastolatek z niesforną fryzurą i dwójką ekscentrycznych rodziców. Jednak pewnego dnia odkrywa, że jego rodzina zajmuje się czymś poważniejszym niż tylko prowadzenie własnego interesu. Uprowadzony przez grupę osiłków, dowiaduje się, że jego rodzice zaginęli bez wieści. Nie wiadomo w jakim są miejscu na Ziemi, ani co gorsza, w jakim momencie historii.

Lawirując między kolejnymi wiekami poznajemy całą ferajnę barwnych postaci. Kobiety, dzieci, starców, a nawet zwierzęta (tak, mowa tu o zabawnym Panu Drake’u:)). Ten wesoły folwark towarzyszy nam do ostatniej karty powieści i sprawia, że czas mija nieubłaganie szybko. Autor umiejętnie przeplata świat fikcji literackiej z historycznymi wydarzeniami minionego wieku. Szczegóły funkcjonowania ówczesnego społeczeństwa, elementy stroju, a nawet wynalazki. Czytelnik wędruje między podanymi szczegółami ciekaw, które z nich są autentyczne.

Teoria spiskowa, choć zbudowana na gruncie fantastyki, intryguje i wprawia trybiki naszego umysłu w ruch. Co takiego chce osiągnąć Zeldt? Jaką apokalipsę ma na myśli oraz najważniejsze, co się stało z rodzicami Jake’a?

Strażnicy historii to udane spotkanie z przygodą, które mimo, że miejscami bywa nieco przewidywalne, zapewniło mi bardzo przyjemne popołudnie. Polecam wszystkim miłośnikom ekscytujących wypraw.

Varia