KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
STRACHSTRACH - Graham Masterton

RECENZJA KOSTNICA

,, I pokażę ci coś, co różni się tak samo

Od twego cienia, który rankiem podąża za tobą

I od cienia, który wieczorem wstaje na twoje spotkanie.

Pokażę ci strach w garstce popiołu''.

Strach  jest niezwykle silną emocją towarzyszącą człowiekowi już od urodzenia aż do samej śmierci. To uczucie może ograniczać się tylko do lekkiego niepokoju lub obawy ale czasem zdarza się iż przybiera formę przerażenia, trwogi i grozy.

Graham Masterton uważa jednak, że ,,strach jest dobry. Strach jest naszym przyjacielem. Człowiek nieznający strachu nie jest bohaterem, lecz głupcem''. Swoje spostrzeżenia opiera na trzeciej części cyklu ,,Rook'' zatytułowanej ,,Strach''. Cała seria składa się z siedmiu tomów w których głównym bohaterem jest nauczyciel  języka angielskiego Jim Rook.

Akcja powieści rozgrywa się w jednej z amerykańskich szkół średnich. Nauczyciel i wychowawca Jim Rook wita w gronie  swojej klasy specjalnej nowego ucznia Rafaela Diaz.  Okazuje się że chłopiec posiada niezwykły dar, potrafi dzięki rytuałom Majów oczyścić każdego człowieka z wszystkich  dręczących go lęków. Kilkoro uczniów zafascynowanych  nadprzyrodzonymi zdolnościami kolegi poddaje się rytuałowi, lecz ceremonia kończy się tragicznie dla jednego z nich.  Pozostałe osoby choć pomyślnie przeszły  obrzęd oczyszczania  ze swoich wewnętrznych fobii, zaczynają ginąc w dziwnych, niewyjaśnionych  wypadkach.

Jim Rook dzięki  wydarzeniom z dzieciństwa posiada  dar postrzegania rzeczy, których  nie mogą ujrzeć inni ludzie i z przerażeniem zauważa wielką, niszczycielską  siłę złożoną z wszystkich uwolnionych podczas rytuału lęków, który w iście makabryczny sposób likwiduje poszczególne osoby. Wychowawca próbuje zapobiec dalszym nieszczęśliwym wypadkom,  dlatego w tym celu wyrusza w podróż do Meksyku na spotkanie z byłym profesorem prekolumbistyki wykładający swego czasu na Uniwersytecie Kalifornijskim. Człowiek ten posiada  ważne informacje mogące pomóc w walce z demonem Lęku. Sprawa komplikuje się coraz bardziej gdyż śmierć zbliża się wielkimi krokami  konsekwentnie realizując swój misterny plan. Rozpoczyna się wyścig z czasem, lecz to dopiero początek wielkiej bitwy w której stawką jest życie wielu ludzi.

 Uważam, że Graham Masterton cały czas trzyma pisarski fason. Choć fabuła książki  utrzymana jest wedle  stałego określonego schematu, czyli mężczyzna kontra  zły duch,  nie mniej jednak historia przedstawiona  jest w takim świetle, że z zainteresowaniem skupiamy uwagę podążając  akcją powieści. Tym razem  także dałam się porwać  aurze   ,,Strachu'' śledząc z zapartym tchem poczynania Jima Rooka  próbującego za wszelką cenę chronić swoich uczniów przed wielkim, niebezpiecznym przeciwnikiem, który nie cofnie się przed niczym dążąc do zdobycia ludzkiej duszy.

 Graham  niezwykle lekkim i przystępnym stylem potrafi obrazowo nakreślić całość fabuły zachowując przy tym równomierne proporcje bez zbędnych scen czy niepotrzebnych dialogów. Mroczny klimat  połączony z niszczycielką mocą ,,Lęku'' daje świetny nastój grozy.   Autor świetnie uchwycił naturę strachu, który ,,żyje własnym życiem. To nie jest uczucie ani reakcja systemu nerwowego. To cień w ludzkim wnętrzu, cień który żyje w mroku i każdy ma go w sobie''.

Wszystkim fanom Mastertona i nie tylko polecam książkę ,,Strach''. Nie jest może to najlepsza z jego wszystkich dotychczas wydanych powieści, nie mniej jednak jako całokształt wypada  naprawdę pozytywnie i myślę , że warto dać tej pozycji szansę. Jestem przekonana, że podniesie wam odrobinę ciśnienie i zapewni  doskonałą rozrywkę na klika godzin.

CYRYSIA

******************************************************

         Strach

  • Graham Masterton
  • Oprawa: Miękka
  • Ilość stron: 286
  • Rok wydania: 2011
  • Wydawnictwo: Albatros
  • Wymiary: 12.5 x 19.5 cm
  • ISBN: 978-83-7659-108-7

 

Moja ocena 5 / 6