KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

Stolen

W kinie motyw uprowadzenia dziecka jest często powtarzany i eksploatowany. Pamiętacie   „Uprowadzoną” lub „Okup” z Melem Gibsonem? I dziś w ramach „Kina na sobotę” właśnie taka poetyka. Zapraszam do oglądania filmu „Stolen” 

 Złodziej Will Montgomery po odsiedzeniu 8 lat w więzieniu wychodzi na wolność. Chce zacząć wszystko od nowa, ale przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Były wspólnik porywa jego córkę i wozi po mieście w bagażniku taksówki .Will ma 12 godzin by dostarczyć żądane przez porywacza pieniądze inaczej jego córka zginie.

Stolen”film twórcy takich obrazów jak „Con Air - lot skazańców”, „Lara Croft: Tomb Raider”  znów serwuje widzom kino akcji, w roli głównej Nicolas Cage.

„Stolen” nie jest  innowacyjny, nie zaskakuje i jest przewidywalny, ale mimo to jest świetną rozrywką. Na ekranie widzimy Nicolasa Cage'a, który rozpoczyna walkę z czasem, stawką jest życie jego córki.

Antagonista wozi dziewczynę po mieście taksówką, co zapewnia filmowi mnóstwo pościgów i ciekawych scenerii,  scen zapierających dech w piersiach.

Oprócz sensacji mamy także wątek, niestety tylko szczątkowy, budowania na nowo relacji między Willem a córką. Kiedy mężczyzna poszedł odsiadywać karę więzienia Alison była małą dziewczynką, teraz jest nastolatką. Nie potrafi zrozumieć jak ojciec mógł zejść na złą drogę i ją zostawić. Dziewczyna nie może poradzić sobie z traumą, chodzi do psychologa. Ojca traktuje jako obcego. Will musi na nowo odbudować więź z córką i sprawić żeby mu zaufała a nie jest to łatwe zadanie. 

I jeszcze jedna ważna kwestia poruszana w filmie. Otóż po uprowadzeniu córki Montgomery zgłasza się z prośbą o pomoc do agenta FBI. Ten jednak nie wierzy  jego słowom. Uważa, że to wybieg mający na celu uśpienie policji. Czy zatem człowiek mający kryminalną przeszłość na zawsze jest skreślony?

W filmie na ekranie widzimy Nicolasa Cage'a i szczerze powiedziawszy film obejrzałam wyłącznie ze względu na niego. Aktor może nie stworzył rewelacyjnej kreacji, ale ten film nie daje takiej możliwości. To po prostu czysta rozrywka i tyle.   

 

ZAJĄC     

 

 

Reżyseria: Simon West

Scenariusz: David Guggenheim

Rok produkcji: USA

Obsada: Nicolas Cage, Malin Åkerman, Danny Huston,  Tanc Sade