KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
OBYWATEL - Wojciech Piotr Kwiatek


Pewne sprawy nie ulegają przedawnieniu
Oprawcom na usługach systemu komunistycznego mogło się wydawać, że już zawsze pozostaną bezkarni. Uniewinniani przez kolejne sądy w nowej, demokratycznej Polsce, nigdy nie rozliczeni za popełnione zbrodnie, dożyliby zapewne sędziwego wieku. Pojawił się ktoś, kto wziął sprawiedliwość we własne ręce...
Obywatel – człowiek-widmo, który wymierza kary za zbrodnie poprzedniego systemu – zaczął już polowanie. Na celowniku ma kolejnych funkcjonariuszy tzw. Eskadry, specjalnej grupy operacyjno-dochodzeniowej SB, którzy katowali i zabijali członków opozycji solidarnościowej. Politycy, byli esbecy, ludzie mediów – nikt nie jest bezpieczny.
Zaniepokojony rząd powołuje specjalny oddział, którego zadaniem jest złapanie Obywatela. Także obawiający się o swe życie byli funkcjonariusze SB rozpoczynają polowanie na zabójcę. Jednakże Obywatela, który jest niczym krzyk sumienia bezradnej Polski, nie da się po prostu uciszyć.
Dla jednych jest krwawym mścicielem, dla innych po prostu obywatelem. Kim jest naprawdę?


Wojciech Piotr Kwiatek studiował rusycystykę na Uniwersytecie Wrocławskim i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1977 r. obronił pracę magisterską o współczesnej polskiej powieści kryminalnej, wydaną później jako Zagadki bez niewiadomych. Kto i dlaczego zamordował polską powieść kryminalną? (2007).
Zadebiutował w 1986 r. minipowieścią kryminalną Za żadne pieniądze, która sprzedała się w nakładzie 200 tys. egz. Rok później – jako Bert O’Flowerty - wydał zbiór „amerykańskich” nowel kryminalnych Słaba płeć, który również okazał się sukcesem wydawniczym. Dwie następne książki, utrzymane w konwencji political thriller – to Gra o wszystko (1991) i Akrobaci i kuglarze (1993).
W latach 1979–1990 prowadził dwie serie powieści kryminalnych: „Klub Srebrnego Klucza” i „Ewa wzywa 07…”. W latach 1976–1986 był recenzentem nowości literatury kryminalnej w dwutygodniku „Nowe Książki”. Obok literatury sensacyjno-kryminalnej pasjonuje się polityką, filmem i historią najnowszą.

 

RECENZJA

„Obywatel” taki nosi tytuł najnowsza powieść Wojciecha Piotra Kwiatka. Autora sprzedanej w nakładzie 200 tysięcy egzemplarzy minipowieści kryminalnej „Za żadne pieniądze”. Pisarza, który w latach 1979 -1990 prowadził dwie serie powieści kryminalnych „Klub Srebrnego Klucza” i „Ewa wzywa 07…”  Tym razem  Kwiatek powraca z powieścią polityczno – kryminalną. Ale jakaż to historia!!!

Trzecia RP. Na wokandy sądowe trafiają sprawy byłych esbeków. Kolejny wyrok uniewinniający. Zapewne pracujący na usługach systemu komunistycznego oprawcy nigdy nie zostaliby rozliczeni za swe zbrodnie, gdyby nie jeden człowiek. Oto pojawia się Obywatel mężczyzna, który na własną rękę wymierza sprawiedliwość. Odnajduje byłych funkcjonariuszy Eskadry – trudniącej się torturowaniem i zabijaniem członków opozycji solidarnościowej grupy operacyjno- dochodzeniowej SB i stosując charakterystyczne dla dawnej władzy metody pozbawia ich życia. Działania Obywatela wzbudzają niepokój. Niezależnie od siebie, rząd oraz byli funkcjonariusze SB powołują specjalne oddziały, których celem jest namierzenie Obywatela. Zadanie okazuje się trudniejsze niż można przypuszczać.

Przyznam, że trochę bałam się tej powieści. Sądziłam, że przytłoczą mnie fakty i wydarzenia z przeszłości, że nie będę w stanie w pełni pojąć i zrozumieć opisywanych wydarzeń, że jest to historia głównie dla ludzi pamiętających czasy komunizmu lub bacznie śledzących scenę polityczną. Myliłam się. „Obywatel” to książka, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością. To pasjonująca, zapierająca dech w piersiach opowieść.

Autor nie szafuje datami i wydarzeniami historycznymi, nie wnika w działalność partyjną, nie rozkłada na czynniki pierwsze działania władzy komunistycznej, lecz skupia uwagę na Eskadrze. Dokładnie wyjaśnia, czym formacja się zajmowała i w jaki sposób jej funkcjonariusze rozprawiali z się opozycją. Po latach pojawia się tajemniczy Obywatel i pragnie wymierzyć sprawiedliwość.

W powieści widzimy ludzi, którzy w czasach komunizmu rozdawali karty, pełnili wysokie funkcje i urzędy. Dziś są podstarzałymi emerytami, którzy bardziej lub mniej potrafili odnaleźć się w nowym systemie. Niektórzy chcą wymazać z pamięci dawne czasy, inni żyją wspomnieniami. Przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć.

Jeżeli chodzi o wątek polityczny dwie rzeczy mną wstrząsnęły. Obywatel dokonuje zemsty metodami charakterystycznymi dla SB. Są to metody bezwzględne i okrutne. Człowiek bity,  katowany i traktowany gorzej od zwierzęcia. Autor nie próbuje złagodzić opisów, lecz  szczerze i z całą brutalnością przedstawia gorzką prawdę. I w tej sytuacji strzał w głowę wydaję się wybawieniem.

Nie bez echa pozostają opisy działania władzy III RP. Konspiracja, wszechobecne podsłuchy, przeciwnicy polityczni, którzy nie przebierają w środkach i za wszelką cenę chcą obalić sprawujący władzę rząd. I zadawałam sobie pytanie: To jest demokratyczna Polska?

Ale oprócz wątków politycznych powieść Kwiatka, to przede wszystkim niesamowity kryminał. Autor zręcznie buduje całą intrygę. Nagłe zwroty akcji i towarzyszące w trakcie lektury napięcie sprawiały, że ani przez chwilę się nie nudziłam. Kwiatek potrafi zaciekawić i wkręcić czytelnika w wir opisywanych wydarzeń. Prowadzi także swoistą grę. W pewnym momencie bohaterowie odkrywają, kto jest tytułowym Obywatelem, ja aby poznać prawdę musiałam poczekać na scenę finałową. 

„Obywatel” to nie jeden z wielu banalny kryminał. To znakomita powieść, która pokazuje, że od przeszłości nie da się uciec. Zanim rachunki nie zostaną wyrównane, nikt nie może spać spokojnie.

 

Gorąco polecam.

 

ZAJĄC         

 

Tytuł: Obywatel

Autor: Wojciech Piotr Kwiatek   

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 448