KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
NA ZŁYM TROPIE - Leena Lehtolainen

Z literaturą fińską nie miałam do tej pory styczności, dlatego nazwisko Leena Lehtolainen zupełnie nic mi nie mówiło. Na okładce jej autorstwa książki przeczytałam jednak, że jest to ”jedna z najpopularniejszych i najpoczytniejszych fińskich pisarek” ,„Niekwestionowana królowa fińskiego kryminału”. Pomyślałam: świetnie, uznany autorka a zatem czekają mnie przyjemne chwile z kryminałem. Tymczasem po lekturze „Na złym tropie”stwierdzam, że jeżeli to jest najlepsza fińska  pisarka literatury kryminalnej, to aż strach pomyśleć o tych cieszących się mniejszym uznaniem...

Po traumatycznych przeżyciach związanych z prowadzonym śledztwem Maria Kallio postanawia odejść z policji. Prace znajduje w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, gdzie zostaje zatrudniona przy rządowym programie opieki nad ofiarami przemocy w rodzinie. Bohaterka w końcu ma czas dla siebie i dla rodziny. Jej spokój nie trwa jednak długo. Oto pewnego dnia poznaje Juttę Sarkikoski dziennikarkę sportową, która ujawniła fakt brania środków dopingujących przez dwóch miotaczy. Po tym wydarzeniu dziennikarce wielokrotnie grożono śmiercią. Kiedy na jednym z przyjęć, po zjedzeniu przeznaczonej dla Jutty kanapki, umiera niewinna osoba Maria wbrew sobie zostaje przydzielona do rozwikłania zagadki odnalezienia mordercy. 

Jakie słowo najlepiej określa powieść „Na złym tropie”? NUDNA!!!. Muszę Wam powiedzieć,  że tak marnego kryminału dawno nie czytałam. Brakuje w nim wszystkich elementów, które według mnie powinny charakteryzować dobry kryminał. Nie ma scen mrożących krew w żyłach, fragmentów trzymających w napięciu. Jest za to marna intryga, nużące opisy, żółwie tempo akcji oraz snująca nie wiedzieć po co i w jakim celu dziwne refleksje i dywagacje główna bohaterka. I niewątpliwie lektura „ Na złym tropie” byłaby dla mnie prawdziwą męczarnią, na szczęście przed sromotną klęską i całkowitym zdyskredytowaniem powieść uchroniły fragmenty opisujące problemy społeczne. Autorka porusza temat przemocy w rodzinie, zażywania środków dopingujących przez sportowców, mówi o sektach i zgrupowaniach religijnych. Dotyka tych aspektów życia, które nadal uważane są za tabu i o których lepiej milczeć.

„Na złym tropie” to powieść, która jako kryminał zupełnie do mnie nie trafiła. Plusem jest tematyka społeczna, ale ogólnie lektura jest strasznie męcząca i nużąca, dlatego gdy przewróciłam ostatnią kartkę odetchnęłam z ulgą. Jednak Leenie Lehtolainen podziękuję, moją królową to ona nie będzie.

 

ZAJĄC

 

 

 

 

 

Tytuł: Na złym tropie

Autor: Lehtolainen Leena

Wydawca: Rebis Dom Wydawniczy

Ilość stron: 400

Po dramatycznych przeżyciach związanych z poprzednim śledztwem Maria Kallio odeszła z komendy policji w Espoo. Próbuje odnaleźć spokój, pracując nad rządowym programem opieki nad ofiarami przemocy w rodzinie. Podczas jednej z wizyt u przyjaciółki Maria poznaje Juttę Särkikoski, dziennikarkę sportową, która ujawniła fakt korzystania ze środków dopingujących przez dwóch fińskich miotaczy. Jutcie kilkakrotnie grożono śmiercią i rychło okazuje się, że nie były to słowa rzucane na wiatr i że nie tylko ona jest w niebezpieczeństwie. W Marii szybko budzi się instynkt detektywa i mimo początkowego oporu wraca do pracy w policji. Zaczyna się pościg za mordercą…


Ten świetnie napisany kryminał jest nie tylko wciągającą opowieścią, ale też znakomitym komentarzem do kondycji współczesnego sportu, tak często nękanego przez nieczystą grę zarówno na arenach, jak i za kulisami. Przynosi też wiele wnikliwych obserwacji dotyczących fińskiego społeczeństwa, pozornie otwartego i postępowego, w którym jednak kobiety często muszą walczyć o swą pozycję zawodową, a zbrodnie popełniane w zaciszu domowym długo pozostają w ukryciu.


Leena Lehtolainen, jedna z najpopularniejszych i najpoczytniejszych fińskich pisarek znana już w Polsce z trzech powieści. Jest także krytykiem i badaczem literackim. Sławę i uznanie przyniosła jej seria powieści o prawniczce i policjantce Marii Kallio.

Niezwykła umiejętność Leeny Lehtolainen – łączenie wciągającego kryminału z dobrze opowiedzianą historią o naszej współczesności – stała się już niemal znakiem firmowym pisarki.

„Lapin Kansa”