KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
NA KRWĘDZINA KRAWĘDZI - Ilona Andrews

RECENZJA KOSTNICA

OPIS KSIĄŻKI

 

Rose Drayton żyje na Rubieży, styku dwóch światów: w pierwszym z nich magia jest ledwie dziecinną opowiastką, w drugim może zmienić przeznaczenie.

Magia miała być dla Rose furtką do lepszego życia - stała się jej przekleństwem. Dla jednych jest zbyt niebezpiecznym, dla innych... nader atrakcyjnym celem. W życiu Rose pojawia się Declan Camarine, arogancki, błękitnokrwisty szlachcic z najgłębszych zakątków Dziwoziemi. Wydaje się, że zdobycie dziewczyny i jej magii na własność to jego jedyny cel i nie spocznie dopóki go nie osiągnie.

 Kiedy jednak mieszkańcy Rubieży stają w obliczu zagłady - Declan i Rose muszą połączyć siły. Wkrótce niebo rozświetlą zabójcze rozbłyski magii...

 

RECENZJA KOSTNICA

 

         Zdarzyło Wam się kiedyś po przeczytaniu dobrej książki, albo obejrzeniu ujmującego filmu zaniemówić i nie potrafić dobrać słów oddających emocje i wrażenia jaka dana pozycja na nas wywarła? Ja właśnie jestem świeżo po przeczytaniu "Na krawędzi", nowości na polskim rynku wydawniczym Ilony Andrews wydanej na łamach wydawnictwa Fabryka Słów i zastanawiam się jak najtrafniej określić tę powieść... I jedyne co mi przychodzi do głowy to ogromne W.O.W. - Wspaniała, Oryginalna i Wciągająca! Książkę czyta się jednym tchem i nie sposób się od niej oderwać. Bohaterowie są niepowtarzalni, wyjątkowi i wprowadzają czytelnika w zupełnie nowy fantastyczny świat daleki od wampirycznych norm, gdzie głównym problemem i wątkiem są  perypetie zakochanych istot nadprzyrodzonych.

          Książka rozpoczyna się wprowadzeniem i wyjaśnieniem położenia miejsca wydarzeń, które zamieszkuje nasza główna bohaterka, "łowczyni przygód", Rose Drayton. I choć na początku natłok informacji może troszkę zdezorientować to z biegiem czasu wszystko zaczyna do siebie pasować tworząc barwną całość. Akcja toczy się na Rubieży, w jedynym miejscu należącym do obu światów, zarówno do Dziwoziemi, gdzie ziemia jest przesycona magią i Niepełni, gdzie jej w ogóle nie ma. Rubieżników charakteryzuje bieda, brak wykształcenia, skromność i  słabe pokłady magii. Najlepsi potrafili rzucać błękitnym lub bladozielonym rozbłyskiem, ale tylko nieliczni i to w dodatku jedynie Błękitnokrwiści z Dziwoziemi umieli rzucać biały rozbłysk. A tu ni zowąd pojawia się niesforna, dziewczyna, która zachwyca wszystkich czystą magią rzucając biały, precyzyjny rozbłysk.

         To jedno wydarzenie, które miało na celu tylko zaprzeczeniu wszelkim oszczerstwom i obelgom kierowanym w jej stronę tak naprawdę odmieniło Jej życie. Dotąd wyśmiewana przez rówieśników i uważana za "dziwki sukę" zbierała w sobie swoją moc i ćwiczyła ją od szóstej klasy, aby wszystkim udowodnić ile jest warta i co potrafi. I to właśnie na Kruczym Polu podczas Festynu Talentów z dumą pokazała wszystkim ów moc i nieświadoma znaczenia i jakości swojej magii ściągnęła na siebie zarówno nowe kłopoty jak i adoratorów czyniąc z siebie wspaniały materiał rozpłodowy. Od tej pory musi uważać na swe życie, a jedyną jej bronią jest ów rozbłysk i krąg barierowy utworzony wokół domu mający powstrzymać nieprzyjaciół. Życie nie jest dla niej łaskawe, cały czas ma pod górkę, a do tego ponosi odpowiedzialność za wychowanie dwójki rodzeństwa, również wykazujących ogromne pokłady energii i magii. Ale wbrew wszelkim przeciwnościom losu niezłomnie walczy o lepszą przyszłość dla ośmioletniego Georgie'a, nekromaty, potrafiącego kosztem własnej życiowej energii uleczać zranione zwierzęta oraz ludzi i dziesięcioletniego Jack'a, przybierającego postać kota.

         Z biegiem czasu Jej "sława" cichnie pozwalając na prowadzenie skromnego, szarego, ale pozornie stabilnego życia, aż tu nagle przed progiem Jej barier obronnych pojawia się szlachic, Declan Camarine, (a dokładnie erl Declan Rielu Martely Camarine), Błękitnokrwisty, emanujący niebywałą siłą i (jakżeby inaczej) niezwykle przystojny. Rose od razu traktuje Go jako kolejnego zalotnika, który chce się ubiegać o Jej względy i Ją posiąść, a ten z kolei podejmuje rozpoczętą grę i wczuwa się w rolę. I poprzez jego irytujący zwyczaj pozwalania ludziom wyciągać błędnych wniosków nie wyprowadzając ich z błędu uruchamia lawinę wydarzeń. Prawda jest taka, że mimo iż mężczyzna z początku nie wiedział jaka jest cenna i jaką magią dysponuje to podjęta przez niego rola była mu jak najbardziej na rękę. Dziewczyna stanowiła dla Czerwonego Legionisty nie lada wyzwanie i wzbudzała Jego zainteresowanie. I choć z początku miała być tylko przynętą, aby zwabić i unicestwić niebezpiecznego dla świata szaleńca, Jego wuja lorda Casshrona Eratresa Sandine, okazała się kimś więcej.

         Oczywistym jest fakt, że życie dziewczyny nabrało tempa i wszystko przewróciło się do góry nogami. A Jej z początku negatywne podejście co do szlachcica i Jego intencji powoli przybierało inny tor krusząc tym samym lód w Jej sercu. Tylko czy bogato urodzony, arogancki, uparty, protekcjonalny i snobistyczny dziedzic imperium naprawdę Jej pragnie i Ją pokocha, czy tylko jest Jego tymczasowym kaprysem i prędzej czy później Ją porzuci jak starą zabawkę? I jak w ogóle mężczyzna o nienagannych manierach i anielskiej cierpliwości poradzi sobie z niesforną, bezczelną i wulgarną kobietą, która jak nikt ma odwagę mu się postawić? Przekonajcie się sami, bo naprawdę warto. Zapewniam, że ta para swoim zachowaniem wzbudzi w odbiorcy sympatię i nie pozwoli mu się ani przez chwilę nudzić, zaś dialogi rozbawią czytelnika do łez.

         Podsumowując książka jest świetna, napisana prostym i zrozumiałym językiem a cięte riposty są wyborne. Akcja niebywale wciąga, pochłania i zapartym tchem się śledzi przebieg walki dobra ze złem. Z pozoru mogłoby się wydawać, że wątek miłosny jest głównym tematem tej lektury, jednak jest on jedynie subtelnie wkomponowany w całość i przeplatany z fascynującym światem magii, w którym nie brakuje licznych scen walk. Mam nadzieję, że niebawem ukaże się kolejna cześć przygód tej czwórki, na którą niecierpliwie czekam.

 

MoNiuRka

z dn. 02/10/2011

 

data wydania:      30/09/2011

tytuł oryginału: On The Edge

seria: Obca Krew

tłumaczenie: Mateusz Repeczko

wymiary: 125 x 205

stron: 402