KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIA NOWOŚCI KSIAŻKOWE FRAGMENTY KINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL
patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
GRANATOWA KREW Kryminał metroseksualny!
Robert Nemhauser - komisarz, kucharz, ojciec i partner w jednym! Niekoniecznie w tej kolejności Najbardziej elegancki komisarz współczesnej Warszawy nadchodzi...

Bardzo współczesny i bardzo warszawski kryminał, napisany z lekkością i swadą, kipiący humorem, ciągle wodzi czytelnika za nos. I gwarantuje prawdziwe emocje, bo nic tu nie jest oczywiste, no może z wyjątkiem zakorkowanych warszawskich ulic oraz pasji kucharskiej prowadzącego śledztwo komisarza...

Główny bohater Granatowej krwi - Robert Nemhauser - jest ojcem bliźniaków (Cyryla i Metodego), wspaniałym mężem i funkcjonariuszem stołecznej policji, który musi wieczorami dorabiać jako... kucharz w restauracji - skądinąd bardzo ceniony! Nudę i rutynę jego pracy biurowej przerywa śledztwo związane ze śmiercią żony znanego prezentera telewizyjnego z czasów PRL-u. Dochodzi do dwóch kolejnych zabójstw, powiązanych z pierwszym. Poszlaki prowadzą na manowce, okoliczności popełnienia zbrodni są pełne absurdów. Robert, wraz ze swoim policyjnym partnerem Mariem, który jest jego zupełnym przeciwieństwem, zaczyna odkrywać klucz, według którego morderca wybiera swoje ofiary. Sprawę zaciemniają tajemnice przeszłości, walka o pieniądze i wpływy polityczne oraz machinacje światka mediów.

Akcja kryminału Wiktora Hagena toczy się w Warszawie 2009 roku, lecz jej źródła tkwią w latach 70. Pełno tu szczegółów topograficznych, realiów ze świata polityki i medialnych elit oraz przebrzmiałych gwiazd Autor osadził w przestrzeni miejskiej silnie zindywidualizowane i interesujące postacie, które wiążą oparte na przeciwieństwach relacje, czy to małżeńskie, czy zawodowe.

Dalsze śledztwa i kolejne eksperymenty kulinarne Nemhausera w następnym tomie cyklu Długi weekend.

Patrzył na stygnące ciało. Z zamyślenia wyrwało go skrzypienie otwieranych drzwi.
- I co wydedukowałeś, Sherlocku? - pokpiwał jego partner Mario, zapalając kolejnego papierosa i przenosząc z gracją nad trupem swoje 190 centymetrów i prawie 120 kilo. Upuścił na trupa zapalniczkę, schylił się i zręcznie wyłuskał ją z zakamarków zakrwawionej koszuli, potem wytarł zapalniczkę o spodnie zabitego, mniej zakrwawione niż koszula, i schował ją do kieszeni. Delikatnie klepnął trupa w policzek.
- No, bez urazy. Ty już się nigdzie nie wybierasz.
Nemhauser tylko wzruszył ramionami. Już dawno przestał reagować na docinki kolegów. Pogodził się z tym, że mimo lat pracy wciąż jest nowy i wciąż nie pasuje do świata psów. Absolwent historii wśród prawdziwych twardzieli.
fragment

Fabuła zbudowana jest wokół wątku kryminalnego, ale książka Hagena to również opowieść o współczesnej Polsce, o Warszawie, społeczeństwie formowanym tyleż przez tabloidy co demony przeszłości (np. antysemityzmu), a także o postrzeganiu historii w jej wymiarze indywidualnym i społecznym. Wyraźnie widać, że ambicje autora są większe niż przedstawienie opowieści o zbrodni i zamieszanych w nią elitach. Dwoma bardzo istotnymi tematami są: miasto i historia. Ta ostatnia to zarówno historia odnosząca się do faktów, do rzeczywistości PRL-u, jak i wspomnienie osobistej przeszłości.


Ewa Kretkowska

 

RECENZJA KOSTNICA
"Granatowa krew", czyli udany debiut literacki Wiktora Hagena.

Wiktor Hagen- urodzony na początku lat .70, pół- Polak, pół- Francuz. Dzieciństwo spędził w Aleppo i Kairze, studiował antropologię kultury na uniwersytecie w Aix-en-Provence. Po ukończeniu studiów prowadził wraz z przyjacielem restaurację w Paryżu. Przez kilka miesięcy przebywał także w Indiach, gdzie robił zdjęcia do pism ilustrowanych, a także kręcił filmy dokumentalne. Pasjonat kuchni i fotografii. Alterglobalista z przekonania, zapalony podróżnik i zwolennik domowego ciepła. Interesuje się psychologią, historią jedzenia, historią zbrodni, lubi również literaturę dziecięcą. Na stałe mieszka w Polsce. Rok 2010 to czas, kiedy ukazała się "Granatowa krew", pierwsza część serii o komisarzu Nemhauserze.


    Akcja powieści toczy się we współczesnej Warszawie, a jej główny bohater to Robert Nemhauser, policjant, z zamiłowania kucharz "dorabiający" w restauracji przyjaciela, szczęśliwy mąż i ojciec bliźniaków- Cyryla i Metodego. Niezwykle inteligentny, dociekliwy. Jego partnerem w pracy jest Mario- totalne przeciwieństwo Roberta, postury niedźwiedziej, niezbyt błyskotliwy, uważający pięść za sposób rozwiązywania konfliktów. Policjanci wykonują swoją pracę solidnie, są jednak pozbawieni wszelkich złudzeń na rozwój, czy awans. Wydaje się, że w ich pracę wkradła się rutyna i nuda, jednak zmienia się to w dniu, w którym dostają zlecenie zbadania śmierci pewnej staruszki. Kobieta zostaje znaleziona w swoim domu, przy stole nad filiżanką herbaty. Wszystko wydaje się być naturalne, jednak okazuje się, że kobieta nigdy jej nie pijała. Giną także kolejne osoby, których śmierć wydaje się być równie tajemnicza. Jedynym elementem, który łączy ofiary jest pozostawiona na miejscu przestępstwa butelka, która dawno wyszła już z obrotu. Nemhauser próbuje więc poznać przeszłość wszystkich ofiar, a także podejrzanych. Wszelkie poszlaki prowadzą jednak na manowce, okoliczności popełnienia zbrodni są pełne absurdów. Wszystko okrywają tajemnice przeszłości, a Robert i Mario muszą zderzyć się z okrutną rzeczywistością- walką
o pieniądze, wpływy polityczne oraz machinacjami świata mediów. Czy uda im się rozwiązać jakże zawiłą zagadkę? Przeczytajcie koniecznie! Całość napisana jest dowcipnym, czasem nawet ironicznym językiem. Dodam, że jak na dobry kryminał przystało "Granatowa krew", gwarantuje takie emocje, że nie sposób się od niej oderwać. Ja osobiście nie mogę doczekać się na drugi tom- "Długi weekend", którego premiera przewidziana jest na 15 czerwca 2011.

 

MARTYNN

Autor: Wiktor Hagen
Wydawnictwo:WAB , Październik 2010
ISBN:978-83-7414-825-2
Liczba stron:472
Wymiary:123x195 mm