KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

FAŁSZYWY KSIĄŻĘ Trylogia władzy - Jennifer A.Nielsen

Pełna przygód Trylogia władzy

Fałszywy książę Jennifer A. Nielsen - pierwsza część Trylogii władzy ukazała się już nakładem Literackiego Egmontu. Czterej chłopcy. Jeden zdradziecki plan. Całe królestwo do zdobycia. Prawdziwa historia zwyczajnego dziecka pchniętego w niezwyczajne okoliczności, a osadzona w mitycznej krainie.

Międzynarodowy bestseller roku 2012! Na listach opublikowanych m.in. przez Amazon.pl i „Publishers Weekly”. Prawa filmowe kupiła wytwórnia Paramount, scenariusz napisze Bryan Cogman, scenarzysta „Gry o tron”.

W pewnej dalekiej krainie zanosi się na wojnę domową. Aby zjednoczyć podzielone królestwo, arystokrata Conner postanawia osadzić na tronie mistyfikatora, udającego zaginionego przed laty księcia. Zmusza do zabiegania o tę rolę czterech chłopców – do niedawna mieszkańców sierocińca. Jeden z nich, sprytny czternastoletni Sage, nie wierzy w uczciwe intencje Connera, ale dobrze wie, że zostanie fałszywym księciem to jego jedyna szansa na przeżycie. Konkurenci również się nie poddają. Okazuje się jednak, że Sage zdobywa innych sprzymierzeńców… Kolejne dni rywalizacji odsłaniają coraz to nowe oszustwa i tajemnice, aż w końcu na jaw wychodzi prawda, która okaże się bardziej niebezpieczna niż wszystkie kłamstwa razem wzięte. Kto wykaże się męstwem i wygra, a komu pisana jest porażka?

Fałszywy książę to opowieść o odwadze i odpowiedzialności, strachu i zdradzie.

 

RECENZJA

Czy w ciągu dwóch tygodni da się z sieroty zrobić króla? Jak wielkim szaleńcem trzeba być, aby podjąć się takiego wyzwania?

Zamożny arystokrata wykupuje z sierocińca czwórkę nastoletnich chłopców i zmusza ich do konkurowania przeciwko sobie. Zwycięzca weźmie udział w największej mistyfikacji w dziejach Carthyi i zyska możliwość wcielenia się w zaginionego następcę tronu, księcia Jarona. Od samego początku wiadomo, że w tej grze nie będzie taryfy ulgowej. Kto się przeciwstawi poniesie srogie konsekwencje, a zwycięzca wcale nie będzie miał prościej.

Jednym z wybrańców Conner’a jest czternastoletni Sage. Młodzieniec wyjątkowo uparty oraz trudny w obyciu. Jednak mimo oczywistych wad, też niezwykle sprytny i rozumny. Z miejsca przewiduje jakie zamiary ma sabotażysta i chętnie wykorzystuje je do własnych celów. Są jednak sytuacje w których nawet podstęp na niewiele się zdaje, a żeby przeżyć należy rozwikłać liczne oszustwa i tajemnice.

Kwestie władzy i polityki, to z natury raczej nudne tematy i trzeba się trochę natrudzić, żeby wykrzesać z nich odrobinę życia. Nielsen ta sztuka się udała. Fałszywy książę to historia o zamachach stanu oraz chęci przejęcia władzy, ale napisana w tak wdzięczny sposób, że wszelkie zawiłości rodów przestają mieć znaczenie.

Conner, jak na szlachcica przystało, jest zawzięty i nieprzebiera w środkach, jego podwładni to w większości klasyczne sługusy, ale za to czwórka rekrutów oferuje nam przekrój charakterów tak różnorodny, że nie sposób narzekać. I to właśnie ta specyficzna zadziorność bohaterów, zdejmuje ciężar z tematu, sprawiając, że historia Sage staje się fascynującą przygodą.

Jennifer A. Nielsen to kawał dobrej rozrywki, w której mam wrażenie, że najlepsze jeszcze przed nami. Bawi, fascynuje i świetnie się czyta.

VARIA

 

Fałszywy Książę, Jennifer A. Nielsen, Literacki Egmont, Tom 1, 392 strony, format 140x207, oprawa miękka ze skrzydełkami, ISBN: 978-83-237-5263-9,

Fragment:

„W komnacie zapadła głucha cisza. To było gorsze od moich najgorszych przypuszczeń dotyczących zamiarów Connera. Nie miałem pojęcia, co zrobić w tej sytuacji. Jego plan był czystym szaleństwem, z pewnością był też zdradą, choćby Conner najusilniej

temu zaprzeczał. Żaden zdrowy na umyśle człowiek nie mógł wierzyć, że uda mu się w ciągu dwóch tygodni przemienić sierotę w księcia. I tylko szaleniec mógł sądzić, że ta sierota zdoła przekonać cały dwór, iż jest zaginionym przed laty królewskim synem.”

O autorce:

Jennifer A. Nielsen zbiera stare książki, uwielbia teatr i uważa, że spokojne popołudnie w górach to chwila bliska doskonałości.

Inspiracją dla tej opowieści była muzyka Eddiego Veddera i jedna z jego najlepszych piosenek Guaranteed. Z wersu Znałem wszystkie reguły, ale reguły nie znały mnie narodził się Sage. Sage ma swój własny charakter, choć Jennifer zapożyczyła dwie spośród jego cech od dwóch uczniów, z którymi niegdyś prowadziła w szkole średniej klub dyskusyjny. Jeden z nich był powszechnie lubiany, błyskotliwy i zawsze skory do żartów. Potrafił ukraść człowiekowi zegarek tak sprytnie, że ten nawet się nie zorientował, a potem za zdziwieniem i zakłopotaniem odbierał go z powrotem od rozbawionego winowajcy. Drugi ze wspomnianych uczniów miał wiele różnorakich talentów, potrafił między innymi przewracać palcami monetę po kostkach dłoni. Gdyby tylko zechciał, byłby doskonałym kieszonkowcem. W końcu jednak został prawnikiem.

Jennifer mieszka na północy stanu Utah ze swoim mężem, trójką dzieci i wiecznie ubłoconym psem.