KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ

DRUGA PEŁNIA - Laurell K. Hamilton  

Ilość stron: 694
Wyd. Zysk i S-ka
Ocena: 4/6


Druga pełnia to już ósmy tom przygód Anity Blake, dziewczyny która mimo iż jest tylko śmiertelnym człowiekiem, to charakterem i upartością dorównuje największym przywódcom świata potępionych. Anita z zawodu jest egzekutorką – tropi i likwiduje wampiry, ale od dziecka posiada też dar ożywiania zmarłych. Już samo połączenie tych fachów zwiastuje liczne kłopoty, jednak tym co najczęściej wplątuje ją w tarapaty są bliskie relacje z wampirami i wilkołakami.

Kiedy pewnego wieczoru Anita odbiera dramatyczny telefon z informacją o aresztowaniu swego przyjaciela, nie zważając na groźby i zagrożenie postanawia go uratować. Richard oskarżony został o brutalny gwałt, którego jak twierdzi, nigdy by się nie dopuścił. Uważa, że niewinność jest wystarczającym orężem w walce z systemem, dlatego jedynym problemem staje się dla niego nadchodząca pełnia. Niestety wrogów chcących ujawnić jego sekret jest bardzo wielu, a walka z nimi daleka będzie od zasad fair play.

Hasło z okładki „więcej niż horror” znakomicie oddaje charakter tej powieści. Hamilton po mistrzowsku łączy ze sobą wątki grozy z kryminałem i nie ucieka przy tym od iście romantycznych zastosowań. Liczne opisy magnetyzmu między bohaterami (i niestety ich atletycznych ciał) przywołują skojarzenia z literaturą „strzały i kupidyna”. Miejscami to nagromadzenie „ochów” i „achów” bywa drażniące, ale w ogólnym rozrachunku nie psują one lektury.

Jedynym zarzutem jaki mogę tu wystosować są wahania napięcia. Akcja powieści jest dość nierówna. Ożywa w chwilach starć i wspomnień głównej bohaterki, ale i tak ma się nieustanne poczucie, że autorka przesadziła z objętością i zabrakło jej pomysłu na utrzymanie wysokiego poziomu narracji.

Nie znam wcześniejszych tomów serii, więc nie mogę przyrównać jak wypada Druga pełnia na ich tle, jednak wyczuwam w autorce pewien potencjał. Pytaniem jest tylko czy Hamilton się właśnie rozkręca, czy może zaczyna jej już brakować pomysłów?

VARIA