KOSTNICA TV FILMY I FILMIKIGALERIANOWOŚCI KSIAŻKOWEFRAGMENTYKINO - ZAPOWIEDZI, PREMIERY          nasz serwis EOPINIER.PL

patronaty.jpg (2614 bytes)
FILMLITERATURATEORIAGRYFORUMLINKI
RECENZJE FILMOWERECENZJE KSIĄŻEKWSPOŁPRACAOPOWIADANIAPUBLICYSTYKANAPISZ DO NASPROSTO Z PIECAZŁOTY KOŚCIEJ
DORWAĆ GRINGO

Mel Gibson serce publiczność podbił rolą nieobliczalnego gliny Martina Riggsa („Zabójcza broń”). W latach 90-tych aktor był na szczycie popularności. Każdy film z jego udziałem był prawdziwym hitem. Ostatnie lata należą do gorszego okresu w jego karierze, ale na dobrą sprawę czy on coś jeszcze musi udowadniać, przecież z takim dorobkiem aktorskim śmiało można odcinać kupony od sławy. Gibson jednak nie spoczywa na laurach. Obecnie na ekranach polskich kin gości najnowszy film z jego udziałem „Dorwać gringo”.

„Dorwać gringo” rozpoczyna się sceną pościgu. Uciekający przed policją złodziej (Mel Gibson) wpada w ręce stróżów prawa i trafia do meksykańskiego więzienia. I tu niespodzianka, miejsce bardziej przypomina miasteczko niż więzienie. Przebywają tu kobiety i dzieci, kwitnie handel, osadzeni posiadają broń, ci naprawdę liczący się w światku przestępczym opływają w luksusie, inni wiodą w miarę normalne życie. Główny bohater szybko przyzwyczaja się do nowych warunków, poznaje pewnego chłopca i zaprzyjaźnia się z nim, jednocześnie zyskuje także wrogów. Sytuacja staje się niebezpieczna.

Jeżeli ktoś jest fanem „Zabójczej broni” to „Dorwać gringo” będzie idealną propozycją dla niego. Film wpisuje się w charakterystyczną dla tamtej produkcji konwencję. Jest to kino akcji jednak nie w twardym męskim, wydaniu. Obraz nie epatuje makabrycznymi scenami, krew nie leje się strumieniami. „Dorwać gringo” został potraktowany z przymrużeniem oka. Owszem mamy w nim sceny pościgu i strzelanin, ale nie brak wielu zabawnych sytuacji i dialogów.  

Sama historia nie jest może rewelacyjna, ale obraz meksykańskiego więzienia na pewno Was zaskoczy. W tym więzieniu reguła jest tylko jedna: nie można z niego uciekać, poza tym „wolna amerykanka”. Skorumpowani strażnicy, przestępcy, kobiety i dzieci żyją obok siebie i mają się całkiem dobrze.

W filmie ciekawy jest wątek przebywającego wraz z matką w więźniu chłopca, który ma być dawcą wątroby dla jednego z przestępców. Znakomite są dialogi dzieciaka z głównym bohaterem, rozmowy, które prowadzą do zawiązania męskiej przyjaźni.

„Dorwać gringo” to kino w klimatach lat 90-tych. To film z kategorii lekkich, miłych i przyjemnych. Nie jest arcydziełem i wątpię, aby dorównał popularności „Zabójczej broni”, ale ma swoje mocne strony a Mel Gibson na pewno jest jedną z nich.

 

ZAJĄC

 

Reżyseria: Adrian Grunberg

Scenariusz: Mel Gibson, Stacy Perskie, Adrian Grunberg

Produkcja: USA

Data premiery: 2012

Obsada: Mel Gibson, Peter Stormare, Johnny Yong Bosch, Bob Gunton, Dean Norris